Gardenia jaśminowa (Gardenia jasminoides) 'Veitchii’

Opis: Wiecznie zielony, obficie rozgałęziony krzew. Dojrzałe okazy, w warunkach domowych, mogą osiągać 1,2 – 1,8 m wysokości. Naturalne środowisko niektórych gatunków tych roślin to, Azja Wschodnia lub tropikalne i subtropikalne rejony Afryki. Opisywany gatunek pochodzi z Chin i Afryki Południowej. Roślina o liściach błyszczących, skórzastych, eliptycznych lub owalnych w zasadzie bezogonkowych, osadzonych po dwa naprzeciw siebie. Kwiaty gardenii 'Veitchii’ są spodkowatego kształtu, średnicy 8-10 cm białe, czasem żółte, wspaniale pachną. Występuje jako ceniona roślina pokojowa. Od czerwca, po ostrożnym zahartowaniu, można ją wystawić na zewnątrz, w miejsce półcieniste, ciepłe i osłonięte od wiatru. Ponieważ kwitnie zimą, należy ją wnieść z powrotem do pomieszczenia, przed nastaniem nocnych przymrozków.
Uprawa i pielęgnacja: Niezbędne warunki zimą to – temperatura pomieszczenia 16 – 18 st C, wilgotne powietrze oraz dużo światła, ale nie bezpośrednio na słońcu. W okresie wzrostu i kwitnienia należy podlewać miękką wodą o temperaturze 20-22 st C z dodatkiem nawozów organicznych, uważając, aby nie zalewać rośliny. Przesadzamy zanim roślina wznowi wzrost, młode co roku do nieco większych doniczek, starsze okazy co 3-4 lata. Podczas przesadzania należy uważać, aby nie uszkodzić głównych korzeni, sadzimy na taką głębokość jak rosła poprzednio, delikatnie ubijamy ziemię, która powinna być zasobna i lekko kwaśna.
Rozmnażanie: Przez sadzonki z wierzchołków pędów, umieszczane w ciepłej ziemi 24-26st C szybciej się ukorzenią.
Choroby i szkodniki: Błędy w uprawie gardenii 'Veitchii’ sprzyjają występowaniu przędziorka oraz szkodników z rodziny czerwcowatych. Zbyt zimna lub mokra ziemia powoduje żółte plamy na liściach.