Frithia pulchra

Opis: Frithia należy do rodziny pryszczyrnicowatych (przypołudnikowatych), (Aizoaceae). Jest to wieloletni sukulent, u nas uprawiany tylko w doniczkach w mieszkaniach. W naturze spotkać roślinę możemy na terenach Afryki i Australii. Liście to drobne podłużne rurki o wysokości do 2 cm i 4- 5 mm średnicy. W naturze często częściowo zakopane w podłożu. Kolor liści jest szaro- zielony. Górna część jest spłaszczona i lekko przejrzysta, dzięki temu słońce może dochodzić do wnętrza tkanki liściowej. Korzeniem jest zagęszczone kłącze. Kwiaty są pojedyńcze, o średnicy 25- 35 mm. Wyrastają na krótkich szypułkach. Kolory to biały, fioletowy. Owocem jest gąbczasta materia o średnicy 5- 7 mm. Nasiona są brązowe. Ładnie wygląda wśród kaktusów lub innych sukulentów, można ją uprawiać w ogrodach zimowych, szklarniach.
Uprawa i pielęgnacja: Frithia pulchra potrzebuje bardzo jasnego stanowiska, szczególnie w miesiącach zimowych. Może to być parapet okienny, ale bez zamontowanego pod nim kaloryfera. Nie narażamy rośliny na chłodne przeciągi. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, z dużą zawartością keramzytu, żwiru lub styropianu. Podlewamy wtedy, gdy podłoże solidnie przeschnie. Lepszy jest niedobór wody niż jego nadmiar. Roślinę możemy podlewać do podstawka. Temperatura uprawy zimą to około 15 stopni. Zimą podlewamy rzadko, byleby roślina nie uschła. Oznaką niedoboru wody jest kurczenie się rurek. Nawozimy co 4 tygodnie nawozem dla kaktusów, rozcieńczonym 2- krotnie.
Rozmnażanie: Przez podział rurkowatych kępek.
Choroby i szkodniki: Przy zbyt wysokiej temperaturze zimą, mogą pojawić się wełnowce, przy zalewaniu zgnilizna i obumieranie rośliny.