Fremontodendron (Fremontodendron californicum)

Opis: To bardzo ciekawa roślina, która niestety jest mało znana w uprawie doniczkowej. Nie jest ciężka w uprawie. Naturalnie występuje w Dolnej Kalifornii. W ojczystym środowisku jest to duży krzew dorastający do 6 m. W warunkach mieszkaniowych może osiągnąć jedynie 2-3 metry wysokości. Liście są podobne do liści zaślazu, lecz są skórzaste i mocniejsze. Kwiaty mają żółty kolor, składają się z pięciu płatków i żółtych pylników. Zakwita od maja do jesieni.
Uprawa i pielęgnacja: Fremontodendron do zdrowego wzrostu potrzebuje słonecznego stanowiska. W gorących i słonecznych pomieszczeniach wymaga wtedy częstego podlewania. Należy pamiętać, że podłoże powinno być wapienne i przepuszczalne. W okresie wegetacyjnym, czyli od wiosny do jesieni powinien być nawożony co 7 dni nawozem dla roślin kwitnących. Latem roślinę możemy wynosić na słoneczne balkony, tarasy albo do ogrodu. Zimą potrzebuje spoczynku w temperaturze 5-10 stopni. W wyższej temperaturze gubi większość liści. Nie należy się tym zbytnio przejmować, bo wiosną u fremontodendrona wyrastają nowe liście. Roślinę przesadzamy zawsze wiosną do przepuszczalnego i bogatego w wapń podłoża. Przy przesadzaniu przycinamy roślinę w celu rozkrzewienia.
Rozmnażanie: Fremontodendron rozmnażamy poprzez sadzonki wierzchołkowe jeszcze nie zdrewniałe. Bardzo dobrze ukorzeniają się w wilgotnym piasku.
Choroby i szkodniki: Rzadko atakowany przez choroby.

Fot. Stan Shebs, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.