Filodendron pnący (Philodendron scandens)

Opis: Bardzo uniwersalne pnącze do mieszkań czy ogrodów zimowych, oranżerii i szklarni. Filodendron pnący pochodzi z Jamajki, natomiast w Europie znany już od 1793 roku. To doniczkowe pnącze ma sercowate liście. W młodocianym stadium maja 2-3 cm szerokości, dorosłe liście osiągają 6-7 cm szerokości i nawet 12 długości. Z wierzchu są lekko błyszczące, delikatne i ostro zakończone. Czubki pędów różowe, później pędy zielenieją. Korzenie miękkie z dużą ilością włośników. Młode korzonki białe, starsze jasno brązowe. Pnącze przy dobrych warunkach uprawy przyrasta 0.5m na miesiąc.
Uprawa i pielęgnacja: Filodendron pnący najlepiej rośnie w lekkim cieniu. Oczywiście w cieniu też będzie rósł tylko liście staną się wiotkie a międzywęźla dłuższe. Nie może padać na niego bezpośrednie słońce bo poparzy liście. Latem podlewamy obficie, gdy ziemia lekko przeschnie. Zimą oszczędnie, tak by nie miał za mokro. Minimalna temperatura otoczenia zimą to około 16-18 stopni. Filodendron pnący nie toleruje niskiej temperatury i zimnych przeciągów. Doskonale rośnie, gdy podłoże w doniczce jest cieplejsze o 2-3 stopnie w porównaniu do otoczenia, dlatego najlepiej podlewać go ciepłą, odstaną i miękka wodą. Nie znosi wody twardej i zimnej. Ziemie lubi przepuszczalną, lekka z dużą zawartością keramzytu czy żwiru. Rewelacyjnie spisuje się filodendron w uprawie hydroponicznej. Filodendrona pnącego nawozimy co tydzień lub 2 tygodnie najlepiej biohumusem od marca do sierpnia. Zimą, gdy jest mało słońca, gdy pędy nadmiernie się wydłużają można go przycinać i raz na 3 tygodnie zasilić nawozem z mniejsza ilością azotu.
Rozmnażanie: Bardzo dobrze rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych z kilkoma międzywęźlami (w tych miejscach wyrosną nowe korzonki) umieszczonych w wodzie lub piaszczystym podłożu.
Choroby i szkodniki: Przy prawidłowej uprawie jest to pnącze bezproblemowe. Czasem mogą pojawić się suche końcówki liści i jest to objaw przesuszenia lub nadmiaru wapnia w glebie.