Fikus wąskolistny, wierzbolistny (Ficus Binnendijkii) 'Alii’

Opis: Fikus ten należy do rodziny morwowatych (Moraceae). W naturze do spotkania w Afryce, Azji i Australii. Jest bardzo ciekawą odmianą fikusa, nadającą się do biur, palmiarni, pływalni czy mieszkań. Pokrój odmiany 'Alii’ jest kolumnowy i krzaczasty. Może osiągać 2-3 metry wysokości. Sprzedawane rośliny maja zazwyczaj 3-4 długie pędy przytwierdzane do palika. Są również okazy prowadzone na wysokim pniu. Fikus 'Alii’ ma rozgałęziony system korzeniowy. Pędy 2 letnie są już zdrewniałe, młode natomiast wiotkie, zielone. Po złamaniu wydzielają trujący biały sok. Liście wyglądem przypominają liście wierzby płaczącej. Są ciemno zielone, długie, skórzaste i sztywne długości do nawet 20 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Fikus wąskolistny 'Alii’ jest jednym z łatwiejszych w uprawie fikusów. Jest stosunkowo odporny na przeciągi. Najlepiej rośnie w widnym miejscu, lecz nie mogą na niego świecić bezpośrednio promienie słoneczne. Raz w tygodniu lubi kąpiele pod prysznicem, lub zwykłe spryskiwanie przegotowaną lub demineralizowaną wodą, by nie zostawiać osadów z twardej wody na liściach. Gleba dla fikusa powinna być przepuszczalna, z dużą ilością keramzytu. Odczyn lekko kwaśny pH 5.5-6. Można używać ziemi do palm, juk i dracen. Podlewamy gdy ziemia lekko przeschnie. Nie lubi nadmiernego podlewania bo zacznie zrzucać liście. Można go przycinać. Ładnie rośnie nawożony co 7 dni biohumusem.
Rozmnażanie: Można pobierać sadzonki wierzchołkowe. Usuwamy dolne liście sadzonki, bo w tym miejscu wyrosną nowe korzenie. Sadzonki umieszczamy w lekkim podłożu lub koreczkach z włókna kokosowego. Temperatura uprawy sadzonek to 25-30 stopni. Po około 7 tygodniach sadzonki maja już solidne korzonki.
Choroby i szkodniki: Nadmierne podlewanie powoduje żółkniecie starszych liści i opadanie. Prawidłowo uprawiany fikus wąskolistny 'Alii’ jest bezproblemowy.