Fikus Benjamina (Ficus Benjamina)

Opis: Fikus należy do rodziny morwowatych (Moraceae). Występuje w lasach tropikalnych i subtropikalnych w Afryce, Indiach, Australii. Dorasta do znacznych rozmiarów. Dorosłe okazy doniczkowe mogą mieć powyżej 3 metrów. W naturze mają nawet po 30 metrów. Kwiaty nie mają płatków, umieszczone są we wnętrzu kulistego kwiatostanu. Jest mało zauważalny. Liście ma eliptyczne, ostro zakończone, zielone, zwisają w dół. Młode pędy są giętkie, starsze natomiast drewnieją, są szorstkie. Pokrój rośliny jest zwarty, drzewkowaty. Wykorzystywany jest do kompozycji roślinnych w centrach handlowych, palmiarniach. Duże rośliny zajmują wiele miejsca. Popularnością cieszą się takżę odmiany o liściach pstrych, jasno przebarwionych, jak np. fikus benjamiński 'Starlight’.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby. Ziemia musi być lekko kwaśna. Na dnie donicy konieczny jest drenaż ze żwiru lub keramzytu. Potrzebuje wiele światła rozproszonego, jednak wrażliwy jest na palące promienie słoneczne. Temperatura optymalna do uprawy to 18- 24 stopnie. Zimą spadki poniżej 15 stopni źle wpływają na kondycję rośliny. Fikus Benjamina potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, musi być spryskiwany by dobrze rósł. W suchych pomieszczeniach liście silnie opadają, wrażliwy jest też na przeciągi. Podlewamy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa gleby na około 2 cm wodą ciepłą i miękką. Przesadzamy, gdy korzenie wypełnią donice. Zimą redukujemy podlewanie, im mniejsza temperatura tym mniej wody. Nawozimy co 2 tygodnie nawozami dla roślin zielonych, jedynie okazy pstre potrzebują więcej potasu i fosforu.
Rozmnażanie: Rozmnażamy za pomocą sadzonek wierzchołkowych. Sadzonki nie ukorzeniają się łatwo. Sadzonki moczymy w ukorzeniaczu i umieszczamy w piaszczystym podłożu. Możemy również rozmnażać poprzez odkłady powietrzne. Po około trzech miesiącach otrzymamy osobne rośliny.
Choroby i szkodniki: Najczęściej występuje przędziorek, tarcznik, mączlik lub wełnowiec. Z chorób możemy zetknąć się z antraknozą.