Figowiec różnolistny, deltolistny (Ficus deltoidea)

Opis: Figowiec różnolistny (Ficus deltoidea) w naturalnym środowisku jest spotykany na Archipelagu Malajskim. Tworzy tam naturalne zarośla. W naturze dorasta do około 5 m, zaś w domu do 1,5- 2 m. Pokrój rośliny jest krzewiasty. Łodygi zdrewniałe, sztywne. Liście łopatkowate, zielone, skórzaste od zewnątrz. W naturze zawiązuje małe, żółte figi, w mieszkaniu często rośliny kwitną, lecz zawiązane owoce, szybko opadają. Są trujące. Kwiaty są drobne, raczej niepozorne. Ukazują się w kątach liściKwitnie wiosną. Figowiec deltolistny jest ciekawą rośliną doniczkową, zdobiącą nasze mieszkania, biura, palmiarnie.
Uprawa i pielęgnacja: Figowiec różnolistny lubi widne i słoneczne stanowiska. Musimy uważać, żeby roślina nie była narażona na palące promienie słoneczne, które mogą poparzyć liście. Ziemia powinna być lekko wilgotna, przepuszczalna, lekko kwaśna z dodatkiem keramzytu lub żwiru. W sezonie wegetacyjnym podlewamy, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie, zimą podlewamy bardzo oszczędnie, ze względu na spoczynek rośliny i wtedy powinna mieć około 10-15°C. Nawozimy co 2 tygodnie połową dawki nawozu dla roślin kwitnących. Do nawożenia Ficus deltoidea co jakiś czas stosujemy nawóz azotowy, aby uzupełnić ten pierwiastek dla rośliny. Zimą w czasie spoczynku nie nawozimy. Uważajmy też aby figowiec nie stał w przeciągu. Przesadzamy co 2 lata do donicy o jeden numer większej.
Rozmnażanie: Figowca różnolistnego rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe lub sadzonki półzdrewniałe, w temperaturze 20- 25 stopni. Podłoże powinno być lekkie, możemy użyć ziemi do wysiewu nasion.
Choroby i szkodniki: W suchych pomieszczeniach mogą zaatakować naszego figowca czerwce, czyli wełnowce, tarczniki i miseczniki. W zbyt wilgotnym podłożu korzenie mogą gnić.