Ferocactus latispinus

Opis: Roślina rosnąca pojedynczo o kształcie wklęsło – kulistym do spłaszczonego. Kolor pędu jasnozielony. Osiąga wysokość do 30 cm i średnice do 40 cm. Około 21 żeber, ostrych z tuberkułami. Ciernie czerwonawe do żółtawo – białawych. Występują 4 ciernie centralne, z czego 3 wyższe są proste, spłaszczone i taśmowe, wzniesione, osiągają długość do 4 cm i szerokość do 4 mm. Czwarty i niższy cierń centralny jest zakrzywiony bądź haczykowaty na szczycie, spłaszczony i taśmowy o długości 5 cm i szerokości 9 mm. Ciernie promieniste występują w ilości 5 – 15 sztuk. Są proste lub delikatnie zakrzywione, w większości taśmowe. Kwiat lejkowaty barwy purpurowo – różowej lub żółtej. Osiąga długość i średnicę 4 cm. Owoce jajowate i pokryte łuską. Osiąga do 2,5 cm długości.
Rozpoznano 2 podgatunki Fereocactus latispinus:

  • Ferocactus latispinus ssp. latispinus ma 9 – 15 cierni promienistych i są one zróżnicowane: od mocnych i ciemnych do drobnych i białych. Jest on szeroko rozpowszechniony w południowo – wschodnim Durango, Zacatecas, Aguascalientes, zachodnim San Luis Potosi, wschodnim Jalisco, Guanajuato, Queretaro, Hidalgo, Puebla i Meksyku.
  • Ferocactus latispinus ssp. spiralis ma 5 – 7 mocnych cierni promienistych. Znajduje się go tylko w południowym Puebla i południowym Oaxaca.

Pochodzenie: Centralny Meksyk
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko dla Ferocactus latispinus wybieramy mocno słoneczne. Podłoże przepuszczalne, lekko zasadowe. W okresie wegetacyjnym podlewać umiarkowanie, tak aby podłoże dobrze wyschło pomiędzy kolejnymi podlaniami, a w okresie zimowym przesuszyć i trzymać w temperaturze ok. 10°C.
Rozmnażanie: Poprzez wysiew nasion.
Szkodniki i choroby: Wełnowce korzeniowe. Przy zbyt dużej wilgotności zgnilizna korzeniowa.