Falenopsis, ćmówka (Phalaenopsis)

Opis: Falenopsis to jeden z najczęściej uprawianych storczyków. Na jego popularność wpłynął stosunkowo łatwy sposób uprawy oraz nadzwyczaj długi okres kwitnienia (jeden kwiat może utrzymać się przez okres od 3 do nawet 9 miesięcy). W sprzedaży dostępne są najczęściej mieszańce Phalaenopsis, stosunkowo dobrze znoszące warunki uprawy w mieszkaniu. Jest to storczyk monopodialny, co oznacza, że z jego korzeni wyrasta pojedyncza łodyga. Na łukowato wygiętych łodygach pojawia się duża liczba kwiatów, zazwyczaj w jasnych barwach. Kolorystyka kwiatów jest bardzo zróżnicowana. Najczęściej są to kwiaty białe, różowe, żółte, pomarańczowe, karminowe, mogą być z cętkami lub paskami, często z kontrastującą kolorystycznie warżką. Liście są grube i mięsiste, barwy zielonej. Nie tworzy pseudobulw, na jego łodygach wyrastają mięsiste korzenie przybyszowe. Dorasta do 60 cm wys.
Uprawa i pielęgnacja: Jest to epifit, w naturze porastający pnie drzew. W uprawie doniczkowej wymaga specjalnego podłoża dla storczyków, którego składnikami może być kora, włóknisty torf, perlit. Wymaga stanowiska jasnego ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Najlepiej gdy stoi przy oknie wschodnim lub zachodnim. Przy oknie południowym lepiej ustawić dalej, aby padające promienie słoneczne były filtrowane przez firankę, natomiast przy oknie północnym, stawiamy na parapecie, tuż przy szybie (ale tak aby się nie stykał z szybą). Falenopsis latem może stać w temp. pokojowej, zimą warto zapewnić nieco niższą temp. (10-16°C). Podlewamy obficie ale niezbyt często (pomiędzy podlewaniami wierzchnia warstwa gleby na głębokość ok. 2 cm musi przeschnąć). Do podlewania używać letniej, odstałej wody. W okresie wzrostu co około 2 tygodnie zasilać nawozem płynnym dla storczyków. Można stosować zasadę naprzemiennego podlewania – raz czystą wodą, raz wodą z roztworem nawozu. Istotna jest też odpowiednia wilgotność powietrza (gdy jest za sucho, koło doniczek ustawiamy tacki wypełnione wodą, można też spryskiwać liście) oraz wietrzenie pomieszczenia. Przesadzanie, gdy korzenie przerastają doniczkę lub gdy podłoże traci luźną strukturę, umożliwiającą dostęp powietrza do korzeni, nie częściej niż co 2 lata. Przez około 2 tygodnie po przesadzeniu nie należy podlewać aby zasklepiły się rany na korzeniach.
Rozmnażanie: Poprzez oddzielenie młodych pędów, którym wyrastają własne korzonki. Często pogorszenie warunków uprawy prowokuje roślinę do wytwarzania takich pędów.
Choroby i szkodniki: Przy zbyt silnym nasłonecznieniu liście stają się szortkie, pojawiają się na nich brązowe plamy, sygnalizujące poparzenie. Przy zbyt małym nasłonecznieniu liście matowieją i roślina nie zakwita. Przy zbyt wilgotnym podłożu korzenie mogą gnić. Czarne plamy na liściach sygnalizują infekcję chorobą grzybową (często w skutek nadmiernego zraszania). Na młodych pędach i łodygach kwiatowych mogą pojawić się mszyce, a u podstawy liści lub łodyg – skupiska wełnowców.

Przeczytaj również: Storczyki – uprawa w domu

Fot. Katarzyna Józefowicz