Epifylum karbowane (Epiphyllum crenatum)

Kategoria: Kaktusy, sukulenty,Rośliny doniczkowe – Autor: Herbi – 24/11/2009

kaktus_EpiphyllumOpis: syn. bierwion, Seleniphyllum cooperi, Phyllocactus crenatus, Cereus crenatus, Epiphyllum caulorhizum, Phyllocactus caulorhizus, Phyllocactus cooperi, Epiphyllum cooperi, Epinicereus cooper. Kaktusy o spłaszczonych, paskowanych pędach  z ząbkowanym brzegiem, wzniesionym, a później zwisającym pokroju i dużych kwiatach, które pojawiają się wiosną. Epikaktus E. crenatum jest wrażliwy na mróz (min. 12°C). Kwiaty lekko pachnące, lejkowate, szerokopłatkowe, w kolorze kremowo-białym osiągają średnicę od 14 do 20 cm. Uprawiany w doniczce dorasta do  wys. 70 cm, szer. 40 cm.

Uprawa i pielęgnacja:  Epifylum uprawiamy w ciepłej szklarni lub w domu na dobrze oświetlonym parapecie. Roślina wymaga dobrze spulchnionego, lekko kwaśnego, żyznego, utrzymującego wilgoć podłoża. Wymagają wysokiej wilgotności, codziennego spryskiwania, najlepiej wodą deszczową. Podlewamy te kaktusy przez cały rok pozwalając ziemi przeschnąć między jednym a drugim podlaniem. Optymalna temp. zimą to 12-18°C. Przed okresem kwitnienia podlewamy je obficiej.

Rozmnażanie: Z sadzonek pobranych z segmentów lub z nasion.

Szkodniki i choroby: Ze szkodników wymienić należy wełnowce. Zbyt silne światło może spowodować przebarwienia epifylum na purpurowo lub oparzenia co objawia się słabszym wzrostem i plamami.

1 komentarz »

  1. Kaktusy Epifilum mam chyba od 2o lat .Kwiaty koloru koralowego i ciemnego różu.Wystawiam donice na balkon od wiosny i pozwalam na zapylanie owadom,albo sama to robię pędzelkiem w domu.Owoce są wielkości wisienki,czereśni,dojrzałe słodkie.

    Comment by Brygida — 06/11/2011 @ 18:41

Leave a comment