Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum)

Opis: Ciekawy sukulent należący do Gruboszowatych, o zdrewniałych, rozgałęziających się łodygach, osiągający w uprawie doniczkowej do 60 cm wysokości. Na końcach pędów mieszczą się rozety zielonych, błyszczących liści. Zimą lub wiosną ze środków rozet rozwijają się drobne, żółte kwiaty, zebrane w stożkowate kwiatostany. Po przekwitnieniu rozetka obumiera i trzeba ją usunąć. Uprawa doniczkowa w mieszkaniu lub chłodnej szklarni.
Uprawa i pielęgnacja: Eonium drzewiaste wymaga słonecznego stanowiska i stosunkowo suchego mikroklimatu i lekkich gleb. Sadzimy do mieszanki ziemi doniczkowej z dodatkiem grubego żwiru lub perlitu. Zalecana temp. latem około 24°C, zimą nie niższa niż 10°C. Podlewamy bardzo oszczędnie (gdy jest zbyt sucho liście zaczynają się marszczyć). W sezonie wegetacyjnym co dwa tygodnie podlewamy słabym roztworem nawozu. Zimą roślina powinna przejść w stan spoczynku. Najlepiej uprawiać w cięższych, ceramicznych doniczkach gdyż rozkrzewione rośliny mogą łatwo się przewrócić. U starszych roślin pędy mogą wymagać podpierania.
Rozmnażanie: Późną wiosną lub wczesnym latem pobieramy sadzonki z pędów, na których rosną małe rozety. Latem można też wysiewać nasiona.
Choroby i szkodniki: Zazwyczaj brak. Rozrzedzenie rozet eonium i wydłużanie liści, a także ich przedwczesne opadanie, jest wynikiem niedoboru światła. Przy nadmiernym podlewaniu pędy stają się miękkie.