Egzakum (Exacum affine)

Opis: Egzakum to ciekawa i rzadko spotykana w naszym kraju roślina. Pochodzi z wyspy Sokotra, gdzie przywędrowało do Europy przed I wojną światową. Mimo, że przypomina nieco niecierpka (szczególnie pokrój liści) to należy do rodziny goryczkowatych. W Polsce jest to roślina sezonowa, którą możemy najczęściej kupić na początku lata z upraw szklarniowych. Egzakum ma zielone, mięsiste liście i drobne, pachnące pięciopłatkowe kwiaty w kolorach białym i ciemnoniebieskim. Można również spotkać odmiany o kwiatach pełnych.
Uprawa i pielęgnacja: Egzakum ma podobne wymagania do niecierpka. Odpowiada mu widne stanowisko, ale bez bezpośrednio padających promieni słonecznych. Najlepsze będą okna północne i północno-wschodnie. W cieniu i chłodzie może również stać na balkonie. Wystawione na palące słońce zostanie poparzone. Należy utrzymywać stale wilgotną glebę, silne przesuszenie spowoduje więdnięcie liści i opadanie kwiatów. Z reguły po takim szoku roślinę trzeba przyciąć. Jeżeli kupiliśmy wczesnym latem roślinę to dodatkowe nawożenie nie jest potrzebne, chyba że zauważymy że w donicy jest zbyt ubogie podłoże. Stosujemy zatem dawkę o połowę mniejszą niż sugeruje producent, gdyż roślina wrażliwa jest na nadmierne zasolenie gleby. Zimowanie egzakum nie opłaca się, gdyż jest to roślina sezonowa- jednoroczna.
Rozmnażanie: W domowych warunkach rzadko stosowane. W szklarniowej produkcji rozmnaża się roślinę poprzez wysiew nasion wprost na podłoże, nie przykrywając nasion ziemią. Temperatura podłoża powinna wynosić 18 stopni.
Choroby i szkodniki: Brak.

Fot. Danny S., publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.