Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata)

Opis: Roślina należy do rodziny bromeliowatych. W naturze spotkamy ją w Brazylii. Jest to najpopularniejszy gatunek uprawiany w mieszkaniach. Roślina ma kształt lejka. Liście są twarde, zielone z szarym rysunkiem. Kwiatostan jest różowy i wyrasta ze środka rozety. Roślina zakwita tylko raz, po kwitnieniu wytwarza małe odrosty, które przy stosownej pielęgnacji również mogą zakwitnąć. Dorasta do około 30 a nawet 50 cm. Kwitnienie odbywa się w dowolnym miesiącu w ciągu roku.
Uprawa i pielęgnacja: Echmea wstęgowata potrzebuje jasnego stanowiska. Powinno być ciepłe i osłonięte od mroźnych powiewów szczególnie zimą. Temperatura przez cały rok nie może spadać poniżej 16 stopni. Jest odporna na suche powietrze. Podlewamy umiarkowanie do środka rozetki. Zimą spryskujemy bryłę korzeniową a czasem również liście. Podlewamy ciepłą i miękką wodą. Nawozimy co dwa miesiące nawozem dla kaktusów. Unikamy wlewania nawozu do rozety. Przesadzamy co około 2 lata, dodatkowo usuwając rozetę, która wydała kwiat i przekwitła.
Rozmnażanie: Echmeę wstęgowatą rozmnażamy przez boczne odrosty, gdy osiągną połowę wysokości dorosłej rośliny.
Choroby i szkodniki: Roślina jest odporna na szkodniki. Jeżeli liście na brzegach zaczną brązowieć jest to oznaka gnicia korzeni lub przechłodzenia rośliny.

Fot. Allgau, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.