Echinocactus grusonii

Opis: Roślina występująca na ograniczonym obszarze, często na stromych zboczach lub klifach w Meksyku (Querataro), rosnąca pojedynczo, kulista lub cylindryczna. Pęd w kolorze jasnozielonym o wysokości 20 – 130 cm i średnicy 40 – 80 cm. 21 – 37 wąskich żeber. Młode ciernie mają barwę złoto-żółtą, a z wiekiem stają się ciemniejsze. 3 – 4 ciernie centralne, proste, wzniesione o długości do 5 cm. Ciernie promieniste w liczbie 8 – 10 o długości do 3 cm. Kwiaty dość często nie otwierają się całkowicie. Mają kolor żółty i długość 4 – 6 cm i średnicę 3 – 5 cm. Owoce okrągłe, a czasem podłużne. Zielonkawe o długości 12 – 20 mm pokryte są białawą wełną.Nasiona błyszczące i gładkie w kolorze ciemnobrązowym.
Echinocactus grusonii jest chyba najbardziej rozpowszechnionym ze wszystkich gatunków kaktusów i znajduje się prawie we wszystkich publicznych i prywatnych kolekcjach oraz w wielu uprawach parapetowych. Popularnie nazywany jest „fotelem teściowej”.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko dla kaktusa Echinocactus grusonii powinno być mocno słoneczne. W okresie wegetacyjnym podlewać umiarkowanie, tak aby podłoże dobrze wyschło pomiędzy kolejnymi podlaniami, a w okresie zimowym przesuszyć i trzymać w temperaturze ok. 10°C.
Rozmnażanie: Można je rozmnażać tylko poprzez wysiew nasion.

Szkodniki i choroby: Wełnowce korzeniowe i przędziorki. Przy zbyt dużej wilgotności zgnilizna korzeniowa.