Dracena obrzeżona (Dracena marginata)

Opis: Dracena obrzeżona to egzotyczna roślina należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae), pochodzi z Madagaskaru. Wysokość draceny w naturalnych warunkach wynosi nawet ponad 4 metry, lecz w domu dorasta do 2- 2,5 metra wysokości przy sprzyjających warunkach. Roślina tworzy gładki pień, przy nasadzie jest lekko chropowaty u starszych roślin. Liście wyrastają z tzw. pióropusza. Są wąskie, ciemnozielone, błyszczące i ostro zakończone. Na brzegach pojedynczego liścia występuje czerwony pasek. Dracena marginata w warunkach pokojowych nie zakwita. Możemy ją uprawiać w mieszkaniach, biurach, w szklarniach. Jest niekłopotliwą rośliną.
Uprawa i pielęgnacja: Dracena obrzeżona – Dracena marginata z reguły nie jest zbyt wymagająca. Potrzebuje widnego stanowiska, lecz może rosnąc w półcieniu W cieniu nie będzie okazem zdrowia. Liście są wrażliwe na palące promienie słoneczne. Możemy dracenę zraszać, szczególnie musimy dbać, by liście nie były zbyt zakurzone, co źle wpływa na wzrost. Dracena dobrze rośnie w przedziale temperatur 20- 25 stopni, zimą musimy jej zapewnić nieco chłodniejsze pomieszczenie by roślina przeszła spoczynek. W zbyt ciepłym pomieszczeniu zimą końcówki liści zasychają. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, z warstwą drenażu na spodzie doniczki. Zalewanie prowadzi do obumierania rośliny, gdyż korzenie draceny są wrażliwe na stojącą wodę w donicy. Podlewamy wtedy, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Ziemia powinna być lekko kwaśna, w tym celu możemy zaopatrzyć się w gotowe podłoża do juk, dracen i palm. Dracenę nawozimy nawozem dla roślin zielonych, co 2 lub 3 tygodnie. Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze, tj. 4 letnie i wyżej już rzadziej, gdyż rośliny wolniej przyrastają a korzenie nie rozrastają się już tak mocno.
Rozmnażanie: Wegetatywne, z sadzonek wierzchołkowych lub z pnia. Temperatura rozmnażania musi wynosić 25- 30 stopni.
Choroby i szkodniki: Przy nadmiernym podlewaniu może wystąpić zagniwanie korzeni i nasady pnia draceny. W suchych pomieszczeniach mogą zaatakować czerwce – tarcznik, misecznik, wełnowiec.