Dracena deremeńska (Dracaena deremensis)

Opis: Dracena deremeńska pochodzi z tropikalnych rejonów Azji i Afryki. Przydzielona jest do podrodziny Nolinoideae, rodziny szparagowatych (Asparagaceae). U nas w kraju jest rośliną doniczkową. Ma wzniesiony pokrój, często okazy sprzedawane są jako pojedyńcza roślina. Korzenie ma rozbudowane, jasne. Liście ciemno zielone, błyszczące a pod spodem matowo zielone. Mocno przylegają do głównego przewodnika, często go zakrywając, przez co główny pęd jest niewidoczny. Dracena deremeńska idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz.
Uprawa i pielęgnacja: Dracena deremeńska potrzebuje do prawidłowego wzrostu bardzo dobrze oświetlonego pomieszczenia. Lekki półcień też jest dopuszczalny. Chrońmy ją jednak przez palącymi promieniami słonecznymi. Może z powodzeniem stać na parapetach, lecz gdy operuje silne słońce musimy ją z tego miejsca przestawić. Lubi lekko wilgotną glebę, żyzną i przepuszczalną. Nie znosi zalewania, wtedy dolne liście obumierają a korzenie gniją. Podlewajmy wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie, zimą oszczędniej. Na dnie doniczki obowiązkowy jest drenaż z gruboziarnistego żwiru lub keramzytu. Od czasu do czasu może być zraszana. Optymalną temperaturą uprawy jest przedział 18-25*C, zimą jednak dracena musi mieć chłodniej i dla lepszego wyglądu musi mieć temperaturę 15-18*C. Dracenę deremeńską nawozimy od marca do sierpnia wieloskładnikowym nawozem uniwersalnym (dla roślin zielonych) lub humusem, raz na dwa tygodnie. Liście są wtedy kształtniejsze i lepiej wybarwione. Młode rośliny przesadzamy co rok, starsze co 2 lub 3 lata, ponieważ ich korzenie rozrastają się już wolniej.
Rozmnażanie: Rozmnażamy za pomocą sadzonek wierzchołkowych ściętych wiosną. Dolne liście obrywamy, sadzonkę możemy umieścić w podłożu lub w pojemniku z wodą (tutaj po około 3- 4 tygodniach zaczynają pojawiać się korzenie).
Choroby i szkodniki: Z chorób przy nieprawidłowej uprawie dracenę deremeńską atakuje zgnilizna korzeni lub pędu przy nasadzie, ze szkodników zaś czerwce – misecznik, tarcznik i wełnowiec.