Dracena deremeńska (Dracaena deremensis) 'Lemon Surprise’

Opis: Dracena 'Lemon Surprise’ jest popularną rośliną doniczkową uprawianą w naszych mieszkaniach. Roślina posiada długie i szerokie liście. W połowie długości liście odchylają się na zewnątrz. Zakończone są szpiczasto. Wszystkie liście wyrastają z pióropusza. Ich brzegi są żółte. Następnie występuje cienki biały pasek. Ich środek jest zielony z białymi lub szarozielonymi smugami Roślina nie ma widocznego pnia tak jak u innych dracen, liście wyrastają od samego dołu. Dracena ta rzadko kwitnie w domu, prawie wręcz w ogóle.
Uprawa i pielęgnacja: Dracena 'Lemon Surprise’ jest rośliną ciepłolubną. Lubi temperaturę od 20 do 25°C przez cały rok. Wtedy najlepiej rośnie. Powyżej 30 stopni liście obwisają do dołu, natomiast przy temperaturze niżej niż 16 stopni roślina źle rośnie. Roślina ta lubi stanowisko bardzo widne (wtedy liście są najładniej wybarwione), lecz nie w pełnym słońcu, gdyż liście mogą być przypalane przez promienie słoneczne. Niedobór światła sygnalizuje nam, fakt iż liście stają się coraz to bardziej zielone. Dracena 'Lemon Surprise’ lubi umiarkowanie wilgotne podłoże, przesuszenie jak i zalanie szkodzi roślinie. Nie lubi też stojącej w podstawku wody. Podlewając używajmy letniej wody, ponieważ draceny nie lubią podlewania zimną wodą. Ziemia powinna być lekko kwaśna i przepuszczalna, lecz żyzna. W sklepach dostępne są podłoża dla dracen, z powodzeniem możemy użyć też ziemi do palm. Na dno donicy wysypujemy żwir lub keramzyt, w celu odprowadzenia nadmiaru wody. Dracenę możemy zraszać. Pamiętajmy też o usuwaniu kurzu z jej liści. Nawozy używamy dla roślin kwitnących. Dracenę przesadzamy, gdy korzenie nie mieszczą się już w donicy.
Rozmnażanie: Roślinę możemy rozmnażać poprzez sadzonki wierzchołkowe, które umieszczamy w wodzie lub lekkim podłożu do sadzonkowania. Jeżeli ukorzeniamy w podłożu, korzystnie jest użyć ukorzeniacza i utrzymywać temperaturę w granicy 22°C i wilgotne otoczenie wokół sadzonki.
Choroby i szkodniki: Z częstych chorób występuje zagniwanie korzeni, choroby grzybowe spowodowane zalaniem bryły korzeniowej, plamistość liści lub usychanie końcówek. Ze szkodników możemy wymienić przędziorka, tarczniki, wciornastki.