Difenbachia nakrapiana (Diffenbachia Maculata)

Opis: Roślina doniczkowa o atrakcyjnym pokroju i ciekawym ulistnieniu. Pod względem popularności difenbachia zajmuje czołowe miejsce, pośród roślin o ozdobnych liściach. Silniejsze odmiany po ok. 6 latach mogą osiągać wysokość dochodzącą nawet do 1,8 m. Jednakże difenbachie są hodowane głównie jako rośliny krzewiaste i rzadko osiągają większe rozmiary. Liście długości do 25 cm, są zwykle zielone, ale u odmian pospolitych, są pstrokato nakrapiane, plamkami koloru białego, kremowego, żółtego albo bladozielonego. Ta piękna roślina może być ozdobą każdego mieszkania, jednak trzeba stworzyć jej odpowiednie warunki wzrostu i rozwoju. Pamiętajmy o tym, że wszystkie części rośliny są trujące, do wszystkich prac pielęgnacyjnych, należy zakładać rękawiczki.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Zarówno młode, jak i starsze rośliny, należy corocznie przesadzać do większych doniczek. Podłoże powinno być mieszaniną ziemi uniwersalnej i torfu, w równych proporcjach, o odczynie obojętnym. Ziemię należy utrzymywać stale lekko wilgotną przez podlewanie letnią, miękką wodą, ale należy uważać aby nie zalewać rośliny. Przeschnięcie ziemi, powoduje brązowienie brzegów liści, natomiast zalanie może spowodować gnicie łodygi. Od marca do sierpnia difenbachię nakrapianą podlewamy co tydzień z dodatkiem nawozu. W okresie spoczynku podlewamy oszczędnie i nie nawozimy. Jednak nawet w tym czasie należy zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność powietrza, poprzez zraszanie liści. Wskazane jest również mycie liści, letnią wodą, aby kurz nie zatykał aparatów szparkowych. Nie lubi przeciągów i zimnego powietrza.
Rozmnażanie: Wiosną i latem przez sadzonki wierzchołkowe. Z łodygi pociętej na kawałki długości 8 – 15 cm (odcięta część , musi mieć węzeł z jednym oczkiem), umieszczamy poziomo w mieszaninie torfu i piasku i trzymamy w temp. 21-24 st. C, zbyt wysokie rośliny przycinamy – z miejsc cięcia będą wyrastać nowe pędy.
Choroby i szkodniki: Jeżeli difenbachii liście opadają, to może oznaczać, że miejsce, w którym roślina stoi jest zbyt ciemne lub chłodne. Należy regularnie sprawdzać, czy na roślinie nie pojawiają się mszyce.