Dendrobium szlachetne (Dendrobium nobile)

Opis: Dendrobium szlachetne to gatunek storczyka, będący epifitem o wzroście sympodialnym. W środowisku naturalnym porasta pnie drzew i skały. W uprawie doniczkowej jest najczęściej spotykanym przedstawicielem rodzaju Dendrobium, dostępny w wielu ciekawych odmianach różniących się wielkością i barwą kwiatów. Roślina ma pokrój wzniesiony, pędy liczne, mięsiste. Osiąga do 90 cm wys.

Liście podłużnie eliptyczne o długości do 11 cm. Dwuletnie liście zasychają i opadają. W kwiatostanach zebrane jest po 2 – 4 kwiatów o ciekawej budowie, przeważnie wielobarwnych w odcieniach bieli, różu i fioletu. Jest to stosunkowo łatwy w uprawie storczyk.

Uprawa i pielęgnacja: Pielęgnacja dendrobium nie powinna przysparzać większych problemów, jeżeli posiadamy już jakieś doświadczenie ze storczykami.

Światło
Dendrobium nobile to storczyk światłolubny. Wymaga stanowiska jasnego ale ze światłem rozproszonym. Na lato można wystawiać na zewnątrz w miejsce półcieniste. Od jesieni w mieszkaniu postawić przy jak najjaśniejszym oknie.

Temperatura
Toleruje duży zakres temperatur. Co ważne jednak aby zakwitł potrzebuje okresu wychłodzenia – konieczny spadek temp. do 10-12°C (wg niektórych poradników starczy nawet spadek poniżej 15°C). Ciekawym rozwiązaniem jest wystawienie go na balkon lub taras na czas jesiennych ochłodzeń. W okresie zimowym wskazane są też większe wahania temp. z wyraźnym spadkiem na okres nocny.

Podlewanie, nawilżanie
Podlewanie umiarkowane z zachowaniem zasady, że pomiędzy podlewaniami podłoże powinno przeschnąć. Późną jesienią podlewanie ograniczamy. W tym okresie powinny stopniowo zasychać stare, dwuletnie liście, a przy podstawie opadłych liści utworzą się wypuklenia stanowiące pąki kwiatostanowe. Do podlewania używać wody przegotowanej i odstałej. Dendrobium nobile jest dość tolerancyjne wobec wilgotności powietrza. Zazwyczaj dodatkowe nawilżanie nie jest konieczne. Od wiosny do jesieni rośliny można okresowo zraszać.

Nawożenie, przesadzanie
Wiosną rozpoczynamy także nawożenie nawozem do storczyków i kontynuujemy je do jesieni. Co roku powinno się przesadzić, wymieniając podłoże na nowe. Należy używać specjalnego podłoża do storczyków lub np. mieszanki kory sosnowej z torfem włóknistym.

Rozmnażanie: Dendrobium szlachetne można rozmnażać wegetatywnie, poprzez oddzielenie młodych roślinek powstających na bulwie, tzw. “keiki”. Można je oddzielać gdy zaczynają wypuszczać własne korzonki. Miejsce oddzielenia warto zabezpieczyć węglem drzewnym.

Choroby i szkodniki: Przy zbyt dużej wilgotności podłoża roślinie mogą gnić korzenie. Rośliny mogą być też porażane przez mokrą zgniliznę bakteryjną storczyka, plamistości liści, fytoftorozę i fuzariozę, a także szarą pleśń. Ze szkodników mogą pojawić się tarczniki, miseczniki, wełnowce, przędziorki, wciornastki i mszyce.

Fot. OlgaVD, forum.poradnikogrodniczy.pl