Darlingtonia kalifornijska (Darlingtonia californica)

Opis: Darlingtonia to roślina owadożerna należąca do rodziny Sarraceniaceae. Naturalnie występuje na wilgotnych łąkach pomiędzy stanami Kalifornia a Oregon. Długie, wężowate liście osiągają nawet 1 metr długości. Roślina posiada liście przekształcone w pułapki na owady. Wejście do pułapek znajduje się na zewnątrz charakterystycznego hełmu. Hełm pozbawiony jest chlorofilu przez co owady, chętnie do niego wchodzą a następnie giną. Ma na sobie jasne plamki, które również wabią owady do środka przekształconego liścia. Kwiaty są niepozorne. Osiągają około 6 cm średnicy i wyrastają na łodydze długości około 70 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Darlingtonia kalifornijska to roślina rosnąca na torfowiskach. Wymaga zatem stale wilgotnego i kwaśnego podłoża i mocno przepuszczalnego. Nie toleruje wody twardej. Nie przesadzajmy z nadmiernym podlewaniem. Roślina potrzebuje również stale wilgotnego powietrza. Im cieplej tym więcej zwilżamy roślinę- szczególnie latem. Wymaga widnego stanowiska w okresie wegetacyjnym. W ciągu sezonu wegetacyjnego wytrzymuje temperaturę od 20 do 35 stopni. Zimą jednak musi mieć chłodniej 6-10 stopni. Podlewamy wtedy niewiele. Można używać nawet lodowatej wody. Darlingtonii nie nawozimy.
Rozmnażanie: Możemy rozmnażać darlingtonię przez nasiona, które rozsypujemy na powierzchni podłoża. Nie przykrywamy ziemią nasion. Starsze okazy wydają rozłogi na końcu których pojawiają się młode rośliny potomne. Można je oddzielić i posadzić osobno.
Choroby i szkodniki: Szkodniki raczej nie występują. Zalewanie i błędy w uprawie powodują marnienie rośliny i jej powolne zamieranie.

Fot. Stan Shebs, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.