Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii)

Opis: Atrakcyjna palma nieco trudniejsza w uprawie od innych palm z rodzaju Phoenix. Inne nazwy: daktylowiec karłowaty, daktylowiec Roebeleniego. W naturalnym środowisku można ją spotkać w północnych Indiach, ale również w Laosie i na południu Wietnamu. Daktylowiec niski może dorastać do 3 m. Ma pokrój krzaczasty, rosnąc dziko wytwarza liczne odrosty, w uprawie doniczkowej zazwyczaj ma tylko jeden pień. Młode pędy liściowe są pokryte szarawym nalotem. Rozwinięte liście są pierzaste, delikatne i ładnie wygięte, na łodygach mają cienkie, ostre kolce. Powierzchnia pnia przypomina fakturą niedojrzały ananas i pokryta jest w górnej części brązowymi włóknami.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla tej palmy powinna być dobrze przepuszczalna, bogata w próchnicę, o obojętnym pH. Może to być mieszanka odkwaszonego torfu, ziemi do roślin wrzosowatych i polistyrenu spienionego.  Stanowisko jasne, cały rok ciepłe (ok. 18-20 st. C) i wilgotne, podłoże stale lekko wilgotne. Z tego powodu nie zaleca się wystawianie tej palmy na zewnątrz, szczególnie kiedy egzemplarz jest jeszcze młody. Podlewamy umiarkowanie, palma ta nie znosi wody stojącej w korzeniach. Zimujemy w temperaturze co najmniej 10 st. C. Daktylowca niskiego nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Przesadzamy jedynie wtedy, gdy korzenie niemal rozsadzają doniczkę.

Rozmnażanie: Z nasion.

Szkodniki i choroby: Nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni. W przypadku zbyt suchego powietrza mogą atakować przędziorki.