Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis)

Opis: Jedna z najbardziej dekoracyjnych palm. Jej pierzaste liście ozdabiają już wiele mieszkań przywodząc na myśl spokojne, ciepłe i słoneczne Wyspy Kanaryjskie, które też licznie porasta. Spotkać je można także na Półwyspie Arabskim i w północnej Afryce. Dorasta tam do 15 m wysokości. Daktylowiec lubi słońce, potrzebuje dużo wody, całkiem dobrze znosi też chłodniejsze powietrze. Jego liście są sztywne, o ostrych końcach. Palma ta potrzebuje sporo miejsca, odpowiednio pielęgnowana szybko rozrasta się wszerz.

Uprawa i pielęgnacja: Ziemia dla daktylowca kanaryjskiego powinna być dobrze przepuszczalna, o obojętnym pH.  Może to być ziemia ogrodowa zmieszana z piaskiem. Stanowisko jak najjaśniejsze przez cały rok. Palmę można wystawić na zewnątrz w połowie maja, jednak należy ją stopniowo przyzwyczaić do słońca. Zimujemy w jasnym, chłodnym pomieszczeniu o temperaturze powyżej 5 st. C. Podlewamy umiarkowanie, palma ta nie znosi wody stojącej w korzeniach. Zimujemy w temperaturze co najmniej 10 st. C, ograniczamy wówczas podlewanie. Nawozimy od kwietnia do września nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do palm. Młode rośliny przesadzamy co 2-3 lata, starsze jedynie w razie potrzeby.

Rozmnażanie: Z nasion.

Szkodniki i choroby: Nadmierna wilgoć podłoża, która prowadzi do zgnilizny korzeni daktylowca. W przypadku zbyt suchego powietrza mogą pojawić się przędziorki.