Cyneraria mieszańcowa (Pericallis x hybrida)

Opis: Roślina mieszańcowa, wcześniej klasyfikowana jako Cineraria hybrida, potem Senecio cruentus, a ostatecznie uznano nazwę Pericallis x hybrida. Polskie nazwy jakie jej przypisywano to: cyneraria mieszańcowa, starzec cyneraria, starzec purpurowy, popielnik. Ta krótko ale za to pięknie kwitnąca roślina cieszy się szczególną popularnościa pod koniec zimy i wczesną wiosną, kiedy to w kwiaciarniach aż roi się od rozmaitych odmian cynerarii. Liście dość duże, owłosione, szorstkie, jasnozielone, kształtem zbliżone do sercowatego. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, podobne do kwiatów stokrotek, z dużą liczbą płatków, w rozmaitych odcieniach niebieskiego, purpury, różu i czerwieni. Wyrastają na długich łodygach ponad liście z zbierają się w kuliste skupienia. Najwyższe są odmiany z grupy Stellata, osiągające 60-76 cm wysokości, mają wyraźnie gwiazdkowate kwiaty, zebrane w luźne kępy. Rośliny z grupy Multiflora są znacznie niższe, osiągając wys. 36 – 48 cm, ich są płaskie, wyraźnie podobne do kwiatów stokrotek. Najniższe są egzemplarze z grupy Multiflora Nana, osiągajace zaledwie do 30 cm wys, mają zwarty kształt i gęste kuliste skupienia kwiatów. Aby roślina jak najdłużej kwitła, podczas zakupów wybierzmy egzemplarz z kilkoma otwartymi kwiatami i licznymi pączkami, które dopiero zaczynają się otwierać. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków, kwitnienie może potrwać do 6 tygodni. Potem roślinę się wyrzuca, gdyż już nigdy więcej nie zakwitnie.
Uprawa i pielęgnacja: Aby cyneraria obficie kwitły należy zapewnić im miejsce jasne i dość chłodne, temp. ok. 10°C. Podlewamy obficie odstałą wodą o temp. pokojowej, wyłącznie na podstawkę. Gleba musi być stale wilgotna. Nie wolno dopuścić do przeschnięcia podłoża, gdyż roślina szybko zwiędnie i już nie odzyska sił. Ze względu na krótki okres uprawy nawożenie oraz przesadzanie nie jest konieczne.
Rozmnażanie: Trudne, w warunkach amatorskich się nie wykonuje.
Choroby i szkodniki: Podlewanie „od góry”, po liściach, powoduje szybki rozwój szarej pleśni. Dlatego należy podlewać wyłącznie na podstawkę. Rozwijające się pączki i kwiaty kontrolować pod względem występowania mszyc. Szkodniki te pojawiają się szczególnie często gdy temp. uprawy jest zbyt wysoka.

Fot. Fanghong, opublikowano na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.