Cyklamen perski (Cyclamen persicum)

Opis: Bylina bulwiasta z rodziny pierwiosnkowatych, występująca w stanie naturalnym na południu Europy, Azji Zachodniej i w Afryce Północnej. Ze względu na brak mrozoodporności, w naszym klimacie uprawiany wyłącznie jako roślina doniczkowa. Uważany za jedną z najpiękniejszych roślin, kwitnących w okresie zimowym. Osiąga wys. do 40 cm. Kwiaty pięciopłatkowe, z płatkami mocno odgiętymi do tyłu, najczęściej białe lub jasno różowe (istnieje jednak wiele odmian mieszańcowych o kwiatach w rozmaitych odcieniach różu, czerwieni i purpury, a także dwubarwnych). Osadzone na długich szypułkach, wyrastających wprost z bulwy. Zdobią roślinę od października do kwietnia. Liście sercowate, ciemnozielone, z marmurkowym rysunkiem, osadzone na długich ogonkach, również wyrastających wprost z bulwy.
Uprawa i pielęgnacja: Cyklamen uprawiany w mieszkaniu wymaga miejsca jasnego (ale z rozproszonym, nie bezpośrednim światłem) oraz dość chłodnego (około 15°C) i dużej wilgotności powietrza (z dala od kaloryferów). Nie znosi jednak spryskiwania. Podłoże powinno być kwaśne, próchnicze, roślina dobrze czuje się w mieszance torfu i piasku. Ziemia powinna być stale wilgotna ale nie mokra. Podlewać tylko na podstawkę, przy podlewaniu od góry niemal zawsze gnije i zamiera. W okresie kwitnienia nawozić raz w tygodniu. Przekwitłe pędy i żółknące liście należy usuwać, odrywając je w całości od bulwy. Wiosną roślina zaczyna zamierać. Wówczas ograniczamy podlewanie i przestajemy nawozić, przenosimy do chłodniejszego i niezbyt widnego pomieszczenia, a gdy minie ryzyko przymrozków (koniec maja) można wystawić na zewnątrz (np. zadołować w ogrodzie, w miejscu cienistym i chłodnym). Pod koniec lata przesadzamy do świeżej ziemi i przenosimy ponownie do wnętrza. Rozpoczynamy nawożenie ale dopóki cyklameny nie zakwitną, nawozimy tylko raz na dwa tygodnie.
Rozmnażanie: z nasion ale dość trudne, w warunkach amatorskich nie wykonuje się.
Choroby i szkodniki: Zalane bulwy cyklamena perskiego łatwo gniją, u nasady szypułek kwiatowych i ogonków liściowych może pojawić się szara pleśń, a na liściach mączniak rzekomy.
Uwaga: roślina często błędnie nazywana fiołkiem alpejskim. Tymczasem fiołek alpejski to zupełnie inny gatunek z rodziny fiołkowatych. O dylematach związanych z nazewnictwem cyklamena perskiego można przeczytać na zaprzyjaźnionym blogu, we wpisie fiołek alpejski czy cyklamen perski?

Fot. Rafael Ben-Ari, Fotolia.com