Cissus rombolistny (Cissus rhombifolia) 'Ellen Danica’

Opis: syn. Rhoicissus rhomboidea. Cissusy są zimozielonymi pnączami o zdrewniałych łodygach, zbyt wrażliwymi aby utrzymać się na zewnątrz. Bardzo dobrze rosną natomiast w pomieszczeniach jako rosliny doniczkowe o ozdobnych liściach. Gatunek C. rhombifolia pochodzi z Afryki Południowej, liście ma dłoniaste, błyszczące, złożone z trzech listków. Odmiana 'Ellen Danica’ jest najczęściej spotykana na rynku z uwagi na nieco większe, pięknie powcinane, żywozielone liście. Rośnie szybciej i jest bardziej rozkrzewiona niż gatunek. Drobne, niepozorne, zielonkawe kwiaty pojawiają się latem. W naturze osiągają do 3m wysokości i 1 m szerokości.

Uprawa i pielęgnacja: Przy uprawie cissusa 'Ellen Danica’ należy zwrócić uwagę na właściwe przygotowanie porowatego podłoża, umiarkowane podlewanie i unikanie wysokiej wilgotności powietrza. Rośliny umieszczamy w jasnym miejscu ale nie bezpośrednio w słońcu. Tolerują one zacienienie. Wymagają temperatury do 7 st. C. Najkorzystniejsze dla nich w pomieszczeniach jest od 12 do 24 st. ciepła. Odmiana 'Ellen Danica’ jest szczególnie wrażliwa na nadmierne podlewanie zimą.

Rozmnażanie: Rozmnaża się je wyłącznie przez sadzonki, najlepiej z pędów zdrewniałych, od lutego do września. Szybkie rozkrzewianie młodych roślin uzyskujemy przez uszczykiwanie pędów u nasady.

Szkodniki i choroby: Szkodzić im mogą czerwce i wełnowce. Brunatnienie i opadanie liści powoduje nadmierne podlewanie, wysoka wilgotność powietrza lub mało porowata struktura gleby.