Cissus australijski (Cissus antarctica)

Opis: Cissus australijski należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). Pochodzi z tropikalnych rejonów Australii, Afryki, Jawy. Jest to pnącze często spotykane w mieszkaniach a przede wszystkim w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach. Dorasta czasem 1,5 metra na rok. Rośnie bardzo szybko. Łodygi ma lekko owłosione, szczególnie te najmłodsze. Dobrze się rozkrzewiają. Posiadają wąsy czepne. Liście ma duże, ciemnozielone, podłużne- jajowate, ząbkowane. Widoczne są nerwacje liścia. Cissus jest pnączem długowiecznym. Kwitnie rzadko w warunkach domowych. Kwiaty są niepozorne, czasem nawet niezauważalne. Nadaje się do pomieszczeń.
Uprawa i pielęgnacja: Cissus rośnie najlepiej w jasnych pomieszczeniach, ale zadowoli się stanowiskiem półcienistym lub nawet cienistym (choć, wtedy wolniej rośnie). Odpowiadają mu miejsca ze wschodnią wystawą. Nie można jednak narażać go na palące promienie słoneczne. Co do temperatury to nie ma specjalnych wymagań. Odpowiada mu najlepiej przedział 15- 25 stopni, zimą woli jak jest trochę chłodniej. W zbyt ciepłym pomieszczeniu staje się wiotki. Nie powinien być narażany na przeciągi. Lubi stale wilgotną glebę, przepuszczalną i żyzną. Nie można go zalewać, więc w doniczce trzeba zapewnić drenaż. Cissus wytwarza wiele liści, ale korzeni trochę mniej w stosunku do masy liści. Nawozimy go co tydzień połową dawki nawozu dla roślin zielonych. Zimą roślina przechodzi spoczynek, więc obniżamy dawkę wody i jej częstotliwość.
Rozmnażanie: Cissusa australijskiego rozmnażamy przez sadzonki pędowe, które pobieramy od lutego do września, czyli przez cały okres wegetacyjny. Lepiej ukorzeniają się sadzonki z pędów starszych, bo te młode i cienkie szybko więdną i usychają. Przy ukorzenianiu wystarczy temperatura pokojowa i wysoka wilgotność powietrza.
Choroby i szkodniki: Cissus jest z reguły odporny, ale mogą pojawić się choroby spowodowane nieprawidłową uprawą, m.in. zasychanie liści, plamistość liści, a ze szkodników przędziorki, mączlik, wciornastki.

Fot. Krzysztof Ziarnek, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.