Chamelaucium uncinatum

Opis: Chamelaucium uncinatum to endemiczna roślina pochodząca z Zachodniej Australii. Należy do rodziny mirtowatych. Pomimo tego, że jest dość znaną rośliną, chociażby przez używanie jej do bukietów, to niestety jest rzadko uprawiana w doniczkach. Możemy spotkać ją pod nazwą ‘woskowy kwiat‘. W naturalnym środowisku jest to pół krzew o cienkich, wręcz igiełkowatych liściach w kolorze zielonym. Kwiaty są małe, pięciopłatkowe w kolorze różowym. Wyglądają jak charakterystyczne kwiaty roślin z rodziny mirtowatych, jak chociażby mirt. Kwitnienie ‘woskowego kwiatu‘ trwa od marca do czerwca. Najbardziej znaną odmianą jest odmiana ‘Pink Gracia’. W Australii dorasta do 4 metrów, ale u nas jest to mały krzew lub szczepione drzewko do maksymalnie 1 metra wysokości.
Uprawa i pielęgnacja: Podczas uprawy chamelaucium uncinatum potrzebuje widnego i przewiewnego stanowiska. Latem może stać w ogrodzie lub na tarasie na słonecznym stanowisku. Ten mały krzew należy obficie podlewać, raz a porządnie. Zalewanie korzeni jest nie wskazane. Do podlewania używamy miękkiej i ciepłej wody. Unikamy twardej i zimnej. Chamelaucium obficie kwitnie jeżeli zimą stoi w chłodnym (5-10 stopni) i jasnym miejscu. Nawozimy co dwa tygodnie nawozem nie zawierającym wapnia. Po zimowym spoczynku, w marcu przycinamy roślinę by miała zwarty pokrój. Roślinę przesadzamy co dwa lata do mieszanki ziemi liściowej i kwaśnego torfu.
Rozmnażanie: Najlepiej rozmnażać chamelaucium uncinatum przez półzdrewniałe sadzonki, które umieszczamy w wilgotnym piasku o temperaturze podłoża 25 stopni. Zbyt miękkie łodyżki sadzonek źle się ukorzeniają
Choroby i szkodniki: Przy zbyt wysokim pH gleby może pojawić się chloroza liści.

Fot. Peripitus, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.