Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)
Opis: Jest to palma należąca do rodziny arekowatych (Arecales). W stanie naturalnym spotkamy ją w Gwatemali i Meksyku. W naturalnym środowisku Chamedora wyrasta do 3 metrów. Liście parzysto- pierzaste, są duże. Na końcu dwa listki zrośnięte są ze sobą nasadami. W domu osiągają długość około 50 cm (lub więcej, w najlepszych warunkach uprawy). Kwiaty są zebrane w zwisający kwiatostan. Mają żółty kolor, wyglądają jak małe kuleczki. Owoce są nieduże. Palma ta jest długowieczna. Rośnie powoli, w ciągu roku wyrastają od 2 do 4 liści. Jej plusem jest, że zakwita w młodym wieku i w różnych porach roku. Pasuje do każdego rodzaju wnętrz. Może z być uprawiana z powodzeniem w uprawie hydroponicznej.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina lubi rozproszone słońce, najlepiej rośnie w odległości do 1,5 m od okna. Jednak znosi również półcień, wtedy jednak rośnie wolniej. Niekorzystnie na wzrost wpływają palące promienie słoneczne, które mogą poparzyć liście. Ziemia musi być umiarkowanie wilgotna, próchniczna z dobrym drenażem na dnie donicy. Koniecznie musi być wysoka donica. Nie lubi zbyt wysokiej temperatury, szczególnie latem ponieważ jej iście mogą podsychać i kurczyć się. Najlepszy przedział to 16- 20 stopni. Zimą jednak nie może spaść poniżej 13 stopni. Latem podlewamy około 2 razy w tygodniu (wszystko zależy od miejsca w którym stoi nasza palma). Ogólnie podlewamy, gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie na około 1,5- 2 cm. Zimą podlewamy sporadycznie, im mniejsza temperatura tym mniej. Korzystnie na roślinę wpływa zraszanie liści, szczególnie zimą, gdy w mieszkaniu jest suche powietrze. Liście co jakiś czas musimy przetrzeć z kurzu. Nie należy nabłyszczać liści. Roślinę nawozimy co 2 tygodnie nawozem dla palm, od marca do września. Roślina wrażliwa jest na przenawożenie, dlatego uważajmy z nawożeniem. Źle reaguje również na zbyt twardą wodę. Roślinę przesadzamy, gdy korzenie wypełnią całą donicę do ziemi najlepiej dla palm.
Rozmnażanie: Chamedorę można wysiewać przez nasiona, lecz jest to bardzo trudne. Lepiej zaopatrzyć się w nowe rośliny, wyhodowane przez ogrodników.
Choroby i szkodniki: Bardzo często występują brązowe końcówki, co jest efektem przesuszania podłoża. Zbyt wysoka temperatura powoduje podsychanie i opadanie liści. Przy suchym powietrzu może wystąpić przędziorek, ale i wełnowce, tarczniki. Sporadycznie może wystąpić głownia palmy.
Witam,
W domu posiadam dwie takie palmy. Pierwsza została zakupiona wiosna i ma około 1m wysokości. W kraju gdzie mieszkam jest bardzo mały wybór donic, szczególnie tych wysokich dla palm. Po zakupie chcąc ja przesadzić kupiłam o wiele zbyt duża donice. Zastanawiam sie czy jest to problemem. Zastanawiam sie czy moze ona zostać czy na wiosnę moge ja przesadzić w mniejsza (troche większa niz ta w której była zakupiona)? A moze nawet teraz mogłabym to zrobić? Mieszkam w o wiele cieplejszym klimacie niz w Polsce. Od wiosny otworzył sie tylko jeden liść i to w niższych partiach rośliny kiedy howea zakupiona tego samego dnia wypuściła juz cztery. Moze za dużo energii idzie w korzenie? Do tego zmagałam sie z przędziorkami (mam nadzieje, ze walka wygrana) wiec straciła cześć liści i nie jest juz taka dorodna – zależy mi aby sie szybciej rozrosła. Pytanie odnosnie drugiej zakupionej jakiś tydzien temu moze być blache ale mnie nurtuje. Jest ona jeszcze niewielka jednak przesadziłam ja do doniczki z której sama pobiera wodę. Jest ona wyższa niz szersza z warstwa drenażu. W środku donicy znajduje sie sznurek, którego końce sa stałe zaniżone w wodzie. Czy tego typu doniczka nadaje sie dla palmy? Czy jednak powinna być w donicy wymagającej normalnego systemu nawadniania od góry? Nie chce zeby mi zgniła skoro cześć bryły korzeniowej ma stały kontakt z nasiąkniętym woda sznurkiem.
Pozdrawiam serdecznie i bardzo proszę o odpowiedz.
Anna
Witam
Zauważyłam,że od prawie 2 miesięcy moja palma zaczęła chorować. Gatunek CHAMAEDOREA ELEGANS. Jej liście są pokryte brązowo-czarnymi plamami a część tak jakby zaczynała wysychać. Podlewana jest ona w momencie kiedy ziemia jest już lekko sucha, liście są zraszane praktycznie codziennie. Ziemia, w której rośnie jest ziemią specjalną dla palm. Nie wiem co robić. Przykro mi patrzeć jak co raz bardziej choruje. Pomocy 😔
Witam. Palma chamedora, inaczej zwana też palmą koralową, wymaga wysokiej wilgotności i powietrza i częstego zraszania liści ale codzienne zraszanie łatwo prowadzi do rozwoju chorób grzybowych. Proszę zmniejszyć częstotliwość zraszania i spróbować nawilżać powietrze w inny sposób, np. ustawiając koło rośliny tacki z wodą która będzie parować albo np. suszarkę z praniem, które schnąc również nawilżą powietrze. Opryskiwanie proszę ograniczyć do 1-2 razy w tygodniu. Zazwyczaj przy zbyt suchym powietrzu schną i brązowieją końcówki liści, co dobrze widać na tym filmie o innej palmie: https://www.youtube.com/watch?v=uCI8WGLCMlY
Jeżeli u Pani nie ma takiego zasychania końcówek, to zdecydowanie proszę nie zraszać tak często. Jeśli tylko niektóre liście mają plamy, to proszę wyciąć te z plamami, pozostawiając tylko zdrowe. Jeśli musiała by Pani wyciąć wszystkie liście, czego zrobić nie wolno, proszę wyciąć tylko te najsilniej porażone. Następnie co 7 dni proszę opryskiwać roślinę preparatem Biosept Active Spray (gotowy do użycia preparat w spraju) lub Biosept Active (koncentrat do przygotowania cieczy do oprysku – wychodzi taniej ale wymaga rozpuszczenia w wodzie). Tu można zobaczyć te preparaty: Biosept Active. Są to preparaty naturalne, bezpieczny do użycia w domu. Moim roślinkom zawsze pomaga :-)
Rafaloku: Dziękuję pięknie! Nie sądziłam, że ktoś mi jeszcze odpowie i poradzi jak uratować moja palmę.😊😊 Rozwiązanie znalezione. Oby pomogło.
Pozdrawiam!
Witam, posiadam dwie takie palemki, stają zawsze jedna obok drugiej. Od pewnego czasu zauważam, że ziemia jednej z nich jest stale wilgotna a druga wysycha bardzo szybko. Zastanawiam się czy możliwe, że w jakiś sposób oddziałowują na siebie wzajemnie?