Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)

Opis: Jest to palma należąca do rodziny arekowatych (Arecales). W stanie naturalnym spotkamy ją w Gwatemali i Meksyku. W naturalnym środowisku Chamedora wyrasta do 3 metrów. Liście parzysto- pierzaste, są duże. Na końcu dwa listki zrośnięte są ze sobą nasadami. W domu osiągają długość około 50 cm (lub więcej, w najlepszych warunkach uprawy). Kwiaty są zebrane w zwisający kwiatostan. Mają żółty kolor, wyglądają jak małe kuleczki. Owoce są nieduże. Palma ta jest długowieczna. Rośnie powoli, w ciągu roku wyrastają od 2 do 4 liści. Jej plusem jest, że zakwita w młodym wieku i w różnych porach roku. Pasuje do każdego rodzaju wnętrz. Może z być uprawiana z powodzeniem w uprawie hydroponicznej.
Uprawa i pielęgnacja: Roślina lubi rozproszone słońce, najlepiej rośnie w odległości do 1,5 m od okna. Jednak znosi również półcień, wtedy jednak rośnie wolniej. Niekorzystnie na wzrost wpływają palące promienie słoneczne, które mogą poparzyć liście. Ziemia musi być umiarkowanie wilgotna, próchniczna z dobrym drenażem na dnie donicy. Koniecznie musi być wysoka donica. Nie lubi zbyt wysokiej temperatury, szczególnie latem ponieważ jej iście mogą podsychać i kurczyć się. Najlepszy przedział to 16- 20 stopni. Zimą jednak nie może spaść poniżej 13 stopni. Latem podlewamy około 2 razy w tygodniu (wszystko zależy od miejsca w którym stoi nasza palma). Ogólnie podlewamy, gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie na około 1,5- 2 cm. Zimą podlewamy sporadycznie, im mniejsza temperatura tym mniej. Korzystnie na roślinę wpływa zraszanie liści, szczególnie zimą, gdy w mieszkaniu jest suche powietrze. Liście co jakiś czas musimy przetrzeć z kurzu. Nie należy nabłyszczać liści. Roślinę nawozimy co 2 tygodnie nawozem dla palm, od marca do września. Roślina wrażliwa jest na przenawożenie, dlatego uważajmy z nawożeniem. Źle reaguje również na zbyt twardą wodę. Roślinę przesadzamy, gdy korzenie wypełnią całą donicę do ziemi najlepiej dla palm.
Rozmnażanie: Chamedorę można wysiewać przez nasiona, lecz jest to bardzo trudne. Lepiej zaopatrzyć się w nowe rośliny, wyhodowane przez ogrodników.
Choroby i szkodniki: Bardzo często występują brązowe końcówki, co jest efektem przesuszania podłoża. Zbyt wysoka temperatura powoduje podsychanie i opadanie liści. Przy suchym powietrzu może wystąpić przędziorek, ale i wełnowce, tarczniki. Sporadycznie może wystąpić głownia palmy.