Browalia okazała (Browallia speciosa)

Opis: Browalia jest rośliną pochodząca z tropikalnych regionów Ameryki. Browalia okazała jest najpopularniejszym gatunkiem pochodzącym z Kolumbii. W naturze dorasta do ponad 1 metra, lecz u nas dorasta tylko do około 50 cm. Liście ma zielone, lekko błyszczące. Kwiaty ma niebieskawe, lila lub białe. Kwitnie od stycznia do listopada, w momentach kiedy ogrodnicy ją sprzedają. W sprzedaży jest dostępna od lata do zimy. Roślina jest trująca (rodzina psiankowatych)
Uprawa i pielęgnacja: Browalia okazała lubi stanowiska jasne, ale nie w pełnym, gorącym słońcu. Wtedy ją cieniujemy. Zadowoli się temperaturą od 18 do 26 stopni. Wnętrze w którym stoi roślina musi być często wietrzone. Doskonale rośnie w wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Możemy bez problemu użyć ziemi znormalizowanej lub substratu torfowego. Latem podlewamy obficie, zimą mniej, gdyż wrażliwa jest na nadmiar wody w donicy. W czasie wzrostu nawozimy co tydzień nawozem dla roślin kwitnących. Roślina uprawiana jest z reguły jako jednoroczna, więc nie trzeba jej przesadzać.
Rozmnażanie: Browalię okazałą rozmnażamy z nasion, które wysiewamy w marcu. Nasion nie przykrywamy ziemią. Kiełkowanie następuje po 14 dniach.
Choroby i szkodniki: W zbyt suchych wnętrzach roślinę atakuje mączlik szklarniowy.

Fot. CTJohannson, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.