Bilbergia zwisła (Billbergia nutans)

Opis: Bilbergia zwisła w porównaniu do bromeliowatych rośnie w podłożu na ziemi. Tworzy pióropusze zielonych liści z szarawym nalotem. Są ząbkowane na krawędziach. Dorasta do 50 cm. Kwiatostany są różowe a na ich końcu pojawiają się pojedyncze kwiaty z długimi pręcikami. Bilbergia zwisła kwitnie od września nawet do lutego. Barwne kwiatostany długo się utrzymują. Jest mało wymagającą rośliną doniczkową.
Uprawa i pielęgnacja: Bilbergia zwisła do prawidłowego wzrostu potrzebuje jasnego stanowiska. W półcieniu też sobie poradzi. Przez cały rok zadowoli się temperaturą pokojową, ale lepiej gdy zimą temperatura wynosi 10- 15 stopni. Latem możemy wynieść ją na powietrze, lecz unikajmy bardzo nasłonecznionych stanowisk. Podłoże dla rośliny wybieramy lekkie i przepuszczalne. Może być substrat torfowy. Roślina lubi być spryskiwana. Latem podlewamy obficie a zimą ograniczamy podlewanie stosunkowo do panującej temperatury. Im cieplej tym więcej. Nawozimy od maja do września co wpłynie na kwitnienie. Przesadzamy dopiero, gdy korzenie wypełnią całą donicę. Po przesadzeniu zraszamy roślinę codziennie aż do pojawienia się pierwszego nowego liścia.
Rozmnażanie: Bilbergię rozmnażamy przez pobieranie sadzonek (bocznych odrostów) przy przesadzaniu.
Choroby i szkodniki: Rzadko atakują roślinę szkodniki, czasem mogą pojawić się czerwce w bardzo suchych pomieszczeniach.

Fot. Scott M. Hofmann, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.