Australijskie drzewo butelkowe (Brachychiton rupestris)

Opis: Nazwa tej rośliny wzięła się po części z jej wyglądu. Brachychition to doniczkowa roślina, która ma butelkowaty kształt pnia. Wyglądem przypomina pachirę. Należy do rodziny sterkuliowatych i pochodzi z Queensland w Australii. W naturalnych warunkach roślina osiąga nawet 15 metrów wysokości ale rośliny doniczkowe z reguły dorastają do 2 metrów. Liście są szarozielone i mogą być pojedyncze lub podzielone. Mają wyraźny nerw na środku. W warunkach mieszkaniowych raczej nie kwitnie.
Uprawa i pielęgnacja: Najlepszym miejscem będzie widny i jasny pokój. Latem brachychition może być wynoszony na taras lub do ogrodu w słoneczne miejsce. Z racji posiadania grubego pnia nie wymaga obfitego i częstego podlewania. Jest odporny na okresowe susze, ale woli mieć stale lekko wilgotne podłoże. Ziemia powinna być żyzna, lekka i przepuszczalna z dodatkiem piasku. Od wiosny do jesieni nawozimy drzewko butelkowe co 4 tygodnie słabą dawką nawozu uniwersalnego. Młode okazy przesadzamy co roku do doniczki o 1 numer większej, starsze natomiast rzadziej. Można tylko dosypywać ziemi na wierzch donicy. Zimą potrzebuje lekkiego chłodu, ale nie należy stawiać rośliny w pomieszczeniach, gdzie temperatura może spaść poniżej 10 stopni.
Rozmnażanie: Rozmnażanie z nasion jest czasochłonne i zalecane jest dla botaników. Brachychition dość dobrze rozmnaża się z sadzonek wierzchołkowych niezdrewniałych. Umieszczamy je w wilgotnym, ciepłym i lekkim podłożu.
Choroby i szkodniki: Roślina wrażliwa jest na zalewanie korzeni, bowiem wtedy może dochodzić do gnicia butelkowatego pnia.

Fot. Melburnian, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.