Asklepias (Asclepias curassavica)

Opis: Kilka rodzajów tej rośliny możemy uprawiać w ogrodach, np. trojeść. Asklepias pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. W naturze jest półkrzewem dorastającym do 80-100 cm. Roślina kwitnie przez całe lato, ukazując czerwono- żółte kwiatostany. Możemy bez problemu wystawiać roślinę na czas lata na balkon, taras lub patio. Asklepias ma zielone, wąskojajowate liście. Pod spodem z niebieskawym nalotem.
Uprawa i pielęgnacja: Asklepias potrzebuje bardzo słonecznego stanowiska. Im więcej słońca tym lepiej. Pokrój rośliny będzie zwarty i krępy. W marcu po okresie spoczynku roślinę przycinamy by się rozkrzewiła. Roślinę podczas upałów podlewamy obficie i co 2 tygodnie nawozimy uniwersalnym nawozem dla kwiatów. Dla asklepiasa wybieramy żyzną, przepuszczalną glebę. Podlewamy dostałą wodą, lekko kwaśną. W ciągu zimy roślinę trzymamy w temperaturze 12 stopni i w jak najwidniejszym miejscu.
Rozmnażanie: Najczęściej spotykanym sposobem jest wysiew nasion wiosną (marzec) w temperaturze około 25 stopni. Rośliny wysiane kwitną już w tym samym roku tylko zdecydowanie później niż starsze rośliny. Młode sadzonki przycinamy by się rozkrzewiały.
Choroby i szkodniki: Zimą w zbyt ciepłym pomieszczeniu asklepias atakowany jest przez mączlika szklarniowego.

Fot. J.M. Garg, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.