Areka (Chrysalidocarpus lutescens, Areca lutescens)

Kategoria: Palmy,Rośliny doniczkowe – Autor: rafaloku – 08/11/2009

arekaOpis: Ciekawa palma pochodząca z Madagaskaru. Tworzy wysokie „bambusowate” łodygi, z których łukowato wyrastają jasnozielone liście, złożone zwykle z par naprzeciwległych listków. Na łodygach starszych roślin widać ślady po ogonkach liści, które dawno opadły. Roślina rośnie wolno, dorastając w uprawie doniczkowej przeważnie do 1,5 m wysokości. Najlepiej prezentuje się pojedynczo, gdyż wówczas widać jej wyrazistą sylwetkę.
Uprawa i pielęgnacja: Stanowisko jasne ale nie mocno nasłonecznione (przefiltrowane światło). W ciągu sezonu wegetacyjnego arekę podlewamy systematycznie. Zimą, przy niższych temperaturach, podlewanie ograniczamy. Dla utrzymania wilgotności powietrza, warto codziennie spryskiwać liście. W okresie wzrostu co dwa tygodnie arekę zasilamy płynnym nawozem. Minimalna temp. uprawy 13°C. Przesadzamy co dwa lata do nieco większej donicy wypełnionej mieszanką ziemi dla palm. Gdy donica osiągnie docelowe rozmiary, wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę gleby. U dorosłych okazów usuwamy stare liście, które zaczynają brązowieć i więdnąć od podstawy. Ich usuwanie prowadzi do rozwoju charakterystycznych trzcinowatych łodyg.
Rozmnażanie: Podczas przesadzania dorosłego okazu można odłączyć pędy odroślowe od podstawy rośliny i zasadzić je w osobnych doniczkach. Odłączany pęd powinien mieć długość około 30 cm i posiadać korzenie.
Choroby i szkodniki: Plamy, szarawy odcień oraz przesuszenie liści, może wskazywać, iż na roślinę zaatakowały przędziorki. Ich inwazję ograniczy zwiększenie wilgotności powietrza.

6 komentarzy »

 1. Jak odróżnić kencje od aracea lutescens .

  Comment by gosia — 27/02/2012 @ 13:30

 2. witam. Mam problem ze swoją arecą :( kupiłem ją miesiąc temu i było wszystko ok ale po jakimś czasie zaczęły opadać liście n boki to związałem je sznurkiem ale tera wszystkie liście przewróciły się na jedną stronę :( Powiedzcie mi dla czego tak się dzieje ?

  Comment by piotr — 06/03/2012 @ 00:17

 3. Bardzo możliwe, że podłoże jest za wilgotne. Może Pan przesłać zdjęcie na oaza_polska@op.pl, wtedy postaram się okreśłić dokłądniej w czym może tkwić przyczyna.

  Comment by Sylwia — 16/03/2012 @ 12:22

 4. Dla piotra może ma za dużo słońca sprubuj ją pzesadzić troche dalej od słonca zaufaj

  Comment by seba — 16/03/2012 @ 14:52

 5. Witam,
  czy jeżeli mój lutescens zbrązowiał całkowicie i to da się go jeszcze odratować? obciełam brązowe liście i zostawiłam łodygi, ale wydają się być suche i obawiam się, że już nic z niego nie będzie.

  Comment by Małgosia — 20/03/2013 @ 07:41

 6. Witam, ja swoją Areka palmę rozmnożyłem przez podział korzenia … mam średniej wielkości roślinę. umyłem ze ziemi palmę, potem korzeń delikatnie podrzucałem i na końcu rozwiązałem … już 5 dzień i pala jeszcze chce żyć …

  Comment by Cinmar1111 — 23/05/2018 @ 15:19

Leave a comment