Arecastrum romanzoffianum

Opis: Należy do rodziny Arecaceae. Nie jest ciężką w uprawie palmą. Powinna znaleźć się w każdej kolekcji roślin egzotycznych. Rosnąca w Ameryce Południowej osiąga 10-25 metrów wysokości. W palmiarniach lub mieszkaniach osiąga ledwie 3-4 metry. Jest często używana do obsadzeń przestrzeni publicznych w Ameryce Południowej. Wytwarza niewielką kłodzinę i ma luźny pokrój. Liście są długie i odchodzą po obu stronach nerwu głównego a końcówki przewieszają się w dół. Jest bardzo dekoracyjną palmą.
Uprawa i pielęgnacja: Palma ta wymaga widnego stanowiska w mieszkaniu. Latem można ją wynosić do ogrodu lub na słoneczny taras. W okresie wegetacyjnym wystarczy jej temperatura 18- 20 stopni. Zimą musi mieć odrobinę chłodniejsze otoczenie- 10-12 stopni i ograniczone podlewanie. W zbyt suchym pomieszczeniu liście mogą podsychać na końcach. Latem lubi być często zraszana. W ciągu sezonu wegetacyjnego podlewamy obficie, ale pamiętajmy żeby nie zalewać palmy. Nawozimy co 2 tygodnie nawozem dla palm. Podczas przesadzania wybieramy podłoże żyzne, przepuszczalne i lekko piaszczyste. W sklepach dostępne są gotowe podłoża do palm. Starszych okazów nie przesadzamy. Wymieniamy jedynie wierzchnią warstwę gleby.
Rozmnażanie: Arecastrum romanzoffianum rozmnażamy z nasion, które kiełkują po 8 tygodniach.
Choroby i szkodniki: Jest łatwą w uprawie palmą. Zalewanie podłoża może być przyczyną gnicia kłodziny u nasady. Czerwce mogą atakować palmę gdy rośnie w zbyt suchych pomieszczeniach.

Fot. Forest & Kim Starr, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.