Anturium (Anthurium)

Opis: Tropikalna, wiecznie zielona bylina, należąca do Obrazkowatych (Araceae). W naszym klimacie nadaje się jedynie do uprawy doniczkowej. Najczęściej spotyka się Anturium Scherzera (A. scherzerianum) i Anturium Andreego (A. andreanum). Tworzy błyszczące liście koloru zielonego, o owalnym lub sercowatym kształcie. Największą atrakcją są jednak łódkowate pochwy kwiatostanowe, barwy czerwonej, różowej lub kremowobiałej, z charakterystyczną kolbą wyrastającą ze środka. Kwiaty mogą pokazywać się od wiosny do połowy jesieni.
Uprawa i pielęgnacja: Latem stanowisko lekko zacienione, zimą jasne, jednak roślinę chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Wymaga gleby przepuszczalnej, dobrze napowietrzonej, o pH 4,5 do 5,5. Najlepiej gdy jest to mieszanka doniczkowa z dodatkiem mchu torfowca. W okresie wegetacji dbamy aby ziemia w doniczce była cały czas wilgotna. Warto także zraszać liście i utrzymywać wysoką wilgotność powietrza. Zimą podlewamy oszczędniej. W okresie kwitnienia co dwa tygodnie podlewamy rozcieńczonym nawozem płynnym. Pamiętajmy przy tym, że potrzeby nawozowe tej rośliny nie są duże, nie należy więc przesadzać z nawożeniem. W dzień temp. może dochodzić do 22°C, w nocy nie powinna spadać poniżej 16°C (obniżanie temp. na noc wpływa pozytywnie na kwitnienie). Przesadzamy każdej wiosny do większej doniczki, aż średnica doniczki osiągnie 15 cm. Potem wymieniamy tylko wierzchnią warstwę podłoża i nawozimy. Kwiatostany mogą wymagać podpórki.
Rozmnażanie: Najłatwiej przez podział. Kępy można dzielić wiosną, tak aby każda część miała korzenie oraz wierzchołek wzrostu. Możliwe jest też wykonanie sadzonek z młodych pędów lub wysiew nasion tuż po zbiorze.
Choroby i szkodniki: Roślina jest wrażliwa na wahania temperatury i przeciągi. Żółknące liście mogą świadczyć, iż roślina ma zbyt chłodno, wilgotno lub za sucho. Liście są podatne na zarażenie grzybami powodującymi plamistość. Jeżeli zauważymy na liściach suche, brązowe plamki, trzeba wykonać oprysk środkiem grzybobójczym. Ze szkodników mogą pojawić się na anturium wełnowce, tarczniki, czerwce i przędziorki. Pojawienie się lepkiej wydzieliny może być efektem ataku mszyc.