Anizodontea (Anisodontea capensis)

Opis: Jest bardzo znaną rośliną w Niemczech, gdzie podbiła serca ludzi około 1800 roku. Kwitła obficie przez okres całego lata, więc nazwano ją ‘Pracowitą Lizą’. Anizodontea pochodzi z rodziny ślazowatych, jej naturalnym środowiskiem jest Afryka Południowa. Jest to krzew dorastający do 1,5 metra, ale w uprawie doniczkowej jest nieco mniejszy. Na okres lata możemy wynieść krzew na świeże powietrze. Kwitnie od czerwca do listopada różowymi kwiatami, podobnymi do kwiatów malwy.
Uprawa i pielęgnacja: Anizodontea potrzebuje widnego stanowiska. Okres lata może spędzić na słonecznym balkonie, tarasie. W czasie kwitnienia potrzebuje stale wilgotnej gleby (należy uważać, aby nie przelać rośliny). Warunki wodno- powietrzne polepszymy stosując solidny drenaż na dnie donicy (keramzyt, potłuczone glinianie donice, żwir). W czasie sezonu anizodonteę nawozimy raz w tygodniu nawozem dla roślin kwitnących. Spoczynek zimowy powinna odbyć w chłodnym i jasnym pomieszczeniu (maksymalna temperatura to10 stopni). Podlewamy skąpo, raz na 2 tygodnie lekko zwilżając podłoże. Wiosną roślinę koniecznie przycinamy, aby się zagęściła. Zabieg ten zwiększy ilość kwiatów pojawiających się latem.
Rozmnażanie: Ten mały krzew rozmnażamy przez niezdrewniałe sadzonki. Najlepiej w pełni sezonu (czerwiec-lipiec) kiedy to pędy są odżywione i odpowiedniej kategorii. Można również spróbować wysiewu nasion.
Choroby i szkodniki: Zalewanie podłoża powoduje zgniliznę korzeni i obumieranie rośliny.

Autorem fot. jest Stickpen, zdjęcie publikowane jako własność publiczna, źródło: Wikimedia Commons.