Alokazja amazońska (Alocasia amazonica)

Opis: Alokazja należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Jest to roślina hodowlana. Korzeń jest rozbudowany, liście są duże, strzałkowate, sztywne. Na liściach ozdobą jest egzotyczne unerwienie. Spód liści ma kolor purpurowy. Wierzchnia część jest gładka. Kwiatem jest biała kolba otoczona zielona pochwą. W domu przeważnie nie kwitnie. Roślina może dorastać do 1 metra wysokości. Pasuje do nowoczesnych wnętrz.
Uprawa i pielęgnacja: Alokazja amazońska wymaga widnego stanowiska. W zbyt ciemnych miejscach traci walory zdobne oraz zaprzestaje rosnąć. Roślina do zdrowego wzrostu potrzebuje żyznego, próchnicznego podłoża. Możemy wymieszać torf, korę, keramzyt. Gleba po prostu musi być żyzna i lekka z dobrym drenażem. Woda do podlewania jak i zraszania musi być miękka. Twarda woda pogarsza wzrost. Warto czasem zakwasić wodę do podlewania sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym. Do nawożenia rośliny możemy użyć nawozu długodziałającego. Nawóz płynny stosujemy co 2 tygodnie, połowę zalecanej dawki. Temperatura uprawy w mieszkaniu nie powinna spadać poniżej 16 stopni. Roślina wrażliwa jest na skoki temperatury.
Rozmnażanie: Sposobem amatorskim możemy oddzielać odrosty korzeniowe, hodowcy rozmnażają tą roślinę za pomocą klonowania.
Choroby i szkodniki: Często atakowana jest przez przędziorki.