Aloes ościsty (Aloe aristata)
Opis: Aloes ościsty jest sukulentem i pochodzi z Madagaskaru oraz Afryki. Należy do rodziny złotogłowowych (Asphodeloideae). Roślina ma kształt rozety z której wyrastają liście wyposażone w drobne, niekłujące kolce, są grube, mięsiste. Od połowy długości liścia występują charakterystyczne guzki. Liście mogą osiągnąć do 5 cm długości od nasady. Dolne liście łukowato się wyginają, młode sterczą ku górze. Kwitnie bardzo rzadko, ale za to pięknie. Kwiaty są barwy pomarańczowej, żółtej lub szkarłatnej. Zebrane są w grono. Podłużne, rurkowate, osadzone na długich szypułkach. Wyrastają na łodydze o długości około 25- 35 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Aloes ościsty lubi stanowiska bardzo jasne. Dobrze czuje się na parapetach okiennych. Narażona na bardzo silne nasłonecznienie może reagować czerwienieniem liści. W miejscach cienistych liście silnie się wydłużają. Najlepszym podłożem jest mieszanka piasku, gliny, i torfu. Nieodzownym elementem jest żwir i keramzyt na dnie doniczki. Najlepiej czuje się w płytkich donicach, gdzie ziemia szybciej przesycha w porównaniu z donicami wysokimi. Dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, spoczynek i obniżona temperatura zimą może zainicjować kwitnienie. Bez spoczynku aloes ościsty nie zakwita. Latem podlewamy, gdy ziemia w donicy solidnie przeschnie, zbyt duża dawka wody i częste podlewanie powoduje gnicie korzeni. Zimą podlewamy sporadycznie. W okresie wegetacyjnym, tj. od marca do września możemy zasilać roślinę słabą dawką nawozu dla roślin kwitnących. Najlepszym terminem do przesadzania jest wiosna. Przesadzamy wtedy, gdy roślina wyrasta dość mocno z donicy. Na brzegach głównej rozety tworzą się młode roślinki.
Rozmnażanie: Rozmnażamy poprzez ukorzenianie młodych odnóżek wyrastających w kątach liści lub na obrzeżu głównej rozety. Wystarczy je oderwać i posadzić w piaszczystym podłożu do czasu ukorzenienia.
Choroby i szkodniki: Szkodniki rzadko występują. Czasem mogą pojawić się wełnowce. Przy przelewaniu możemy narazić roślinę na gnicie korzeni i zamieranie.
Fot. pixabay.com
Bardzo pomocny opis- bardzo dziękuję.
Mój aloes kwitnie pięknie dość często jednak zewnętrzne liście notorycznie usychają. Czy mogę prosić o radę?
A usychaja te rozety ktore kwitna? Byc moze ma za suche podłoże albo zbyt mocne slonce na niego swieci.
usychanie spodniego rzędu liści jest normalne, brazowienie koncowek też zależy od większej ekspozycji na słońce.