Aloes ościsty (Aloe aristata)

Opis: Aloes ościsty jest sukulentem i pochodzi z Madagaskaru oraz Afryki. Należy do rodziny złotogłowowych (Asphodeloideae). Roślina ma kształt rozety z której wyrastają liście wyposażone w drobne, niekłujące kolce, są grube, mięsiste. Od połowy długości liścia występują charakterystyczne guzki. Liście mogą osiągnąć do 5 cm długości od nasady. Dolne liście łukowato się wyginają, młode sterczą ku górze. Kwitnie bardzo rzadko, ale za to pięknie. Kwiaty są barwy pomarańczowej, żółtej lub szkarłatnej. Zebrane są w grono. Podłużne, rurkowate, osadzone na długich szypułkach. Wyrastają na łodydze o długości około 25- 35 cm.
Uprawa i pielęgnacja: Aloes ościsty lubi stanowiska bardzo jasne. Dobrze czuje się na parapetach okiennych. Narażona na bardzo silne nasłonecznienie może reagować czerwienieniem liści. W miejscach cienistych liście silnie się wydłużają. Najlepszym podłożem jest mieszanka piasku, gliny, i torfu. Nieodzownym elementem jest żwir i keramzyt na dnie doniczki. Najlepiej czuje się w płytkich donicach, gdzie ziemia szybciej przesycha w porównaniu z donicami wysokimi. Dobrze czuje się w temperaturze pokojowej, spoczynek i obniżona temperatura zimą może zainicjować kwitnienie. Bez spoczynku aloes ościsty nie zakwita. Latem podlewamy, gdy ziemia w donicy solidnie przeschnie, zbyt duża dawka wody i częste podlewanie powoduje gnicie korzeni. Zimą podlewamy sporadycznie. W okresie wegetacyjnym, tj. od marca do września możemy zasilać roślinę słabą dawką nawozu dla roślin kwitnących. Najlepszym terminem do przesadzania jest wiosna. Przesadzamy wtedy, gdy roślina wyrasta dość mocno z donicy. Na brzegach głównej rozety tworzą się młode roślinki.
Rozmnażanie: Rozmnażamy poprzez ukorzenianie młodych odnóżek wyrastających w kątach liści lub na obrzeżu głównej rozety. Wystarczy je oderwać i posadzić w piaszczystym podłożu do czasu ukorzenienia.
Choroby i szkodniki: Szkodniki rzadko występują. Czasem mogą pojawić się wełnowce. Przy przelewaniu możemy narazić roślinę na gnicie korzeni i zamieranie.

Fot. pixabay.com