Allamanda (Allamanda cathartica)

Opis: Allamanda pochodzi z Brazyli. Jest rośliną uprawianą w mieszkaniach, gdyż jest wrażliwa na mróz. Ma żółte kwiaty, które wydaje od maja do listopada. Bardzo przypominają kwiaty mandewilli. Liście ma zielone, błyszczące i eliptyczne. Wysokość roślin waha się od 75 cm do 3 metrów. Idealnie rośnie w szklarniach, oranżeriach, witrynach.
Uprawa i pielęgnacja: Allamandę uprawiamy wyłącznie w pomieszczeniach. Ewentualnie w ciepłe dni możemy roślinę wystawić na zewnątrz. Stanowisko przez cały rok powinno być słoneczne i ciepłe- 18 stopni. Starsze rośliny wytrzymują niższe temperatury (12- 15 stopni). Podlewamy obficie szczególnie w miesiącach letnich, a od października ograniczamy podlewanie. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna z domieszką gliny. Roślinę często zraszamy. Allamandę przesadzamy wyłącznie wczesną wiosną lub w lutym przed pojawieniem się pąków kwiatowych. Nawozimy systematycznie od kwietnia do sierpnia raz w tygodniu. Usuwanie przekwitających kwiatów przedłuża kwitnienie. Ciekawostką jest to, że kwiaty odwracają się w kierunku słońca.
Rozmnażanie: Roślinę rozmnażamy za pomocą sadzonek pędowych, które umieszczamy w bardzo lekkim i ciepłym podłożu o temperaturze 26-30 stopni. Ważne by sadzonki umieszczać w szklarenkach.
Choroby i szkodniki: Roślina wrażliwa jest na przeciągi i może wtedy zrzucać pąki kwiatowe. W zbyt suchych warunkach allamandę atakują wełnowce i czerwce.

Fot. Ngocnk2, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.