Agawa stricta (Agave stricta)

Kategoria: Kaktusy, sukulenty,Rośliny doniczkowe – Autor: Sylwia – 17/01/2011

Opis: Piękna agawa średniej wielkości. Wyglądem przypomina iglastą kulę lub jeżozwierza (stąd nazwa angielska ‘Hedgehog Agave’). Agawa stricta pochodzi z suchych terenów Meksyku. Może osiągać do 30-100 cm wysokości i tyleż średnicy. Rozetę tworzą setki cieniutkich liści w kolorze żółto-zielonym. Mogą mieć one długość do 35 cm, są nieco grubsze u nasady i zakończone kolcem. Może zakwitać po osiągnięciu dojrzałości, po 8-10 latach. Po zakwitnięciu agawa obumiera. Wytwarza wiele bocznych odrostów korzeniowych, z których można ją rozmnożyć. Jej miniaturową odmianą jest Agave stricta ‘Nana’.

Uprawa i pielęgnacja: Agawa stricta może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Dobrze znosi wietrzną pogodę i jest wyjątkowo odporna na suszę. Zimą ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na  miesiąc)  i przenosimy agawę w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.

Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych lub z nasion.

Szkodniki i choroby: Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę do nowego podłoża, nie podlewać.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment