Agawa stricta (Agave stricta) ‘Nana’

Kategoria: Kaktusy, sukulenty,Rośliny doniczkowe – Autor: Sylwia – 17/01/2011

Opis: Miniaturowa agawa o zwartej, kulistej rozecie.  Agawa stricta ‘nana’ pochodzi z suchych terenów Meksyku. Rośnie bardzo wolno, może osiągać do 20-30 cm wysokości i tyleż średnicy. Rozetę tworzą setki drobnych i cieniutkich liści w kolorze jasnej zieleni. Mogą mieć one długość 10-20 cm, są nieco grubsze u nasady i zakończone kolcem. Może zakwitać po osiągnięciu dojrzałości, po 8-10 latach. Po zakwitnięciu agawa obumiera. Wytwarza wiele bocznych odrostów korzeniowych, z których można ją rozmnożyć.

Uprawa i pielęgnacja: Agawa ‘Nana’ może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Dobrze znosi wietrzną pogodę i jest wyjątkowo odporna na suszę. Zimą ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na  miesiąc)  i przenosimy agawę w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.

Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych lub z nasion.

Szkodniki i choroby: Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę ‘Nana’ do nowego podłoża, nie podlewać.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment