Agawa potatorum (Agave potatorum var. verschaffeltii)

Kategoria: Kaktusy, sukulenty,Rośliny doniczkowe – Autor: Sylwia – 17/01/2011

Opis: Nieduża agawa o ciekawych, grubych niebiesko-srebrzystych liściach. Nazwa ‘potatorum’ wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z ziemniakami, pochodzi od łacińskiego słowa ‘potator’, czyli ‘spośród pijących’ , co nawiązuje do wykorzystania jako rośliny, z której wytwarza się napoje alkoholowe. Agawa potatorum pochodzi z suchych terenów Meksyku. Używa się jej tam do produkcji wina zwanego ‘pulque’. Roślina rośnie wolno, w naturze może osiągać do 90 cm wysokości i średnicy, jako roślina doniczkowa zazwyczaj nie przekracza 30 cm wysokości. Symetryczną rozetę agawy tworzy 30-80 liści. Są one lekko mięsiste, zagęszczają się i zmniejszają w kierunku podstawy. Mogą mieć długość 20-40 cm, zakończone są  czerwonawym kolcem o długości do 2,5 cm, który może być lekko falisty. Po bokach liści ma niewielkie kolce koloru żółtawego lub rdzawego, które umiejscowione są na szczytach charakterystycznych wycięć. Liście są ozdobione wzorem odciśniętych kolców i krawędzi innych liści. Może zakwitać po osiągnięciu dojrzałości, po ok. 10 latach. Po zakwitnięciu agawa obumiera.

Uprawa i pielęgnacja:
Agawa potatorum może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Dobrze znosi wietrzną pogodę i jest wyjątkowo odporna na suszę. Zimą ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na  miesiąc)  i przenosimy agawę w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.

Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych lub z nasion.

Szkodniki i choroby:
Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę potatorum do nowego podłoża, nie podlewać.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment