Agawa ovatifolia (Agave ovatifolia)

Opis: Wspaniała, dość szybko rosnąca agawa o niezwykle dekoracyjnych liściach. Ze względu na ich kształt nazywana jest po angielsku „Whale’s Tongue”, czyli język wieloryba. Starsze egzemplarze mają liście koloru biało-szarego. W naturze rośnie w Meksyku na wysokości 2100 m npm. Średnica rozety może tam osiągać 80-120 cm, spotykano także okazy o średnicy do 2 m. Cenna agawa nie tylko ze wzgędu na wysoką mrozoodporności (-17 do -21 °C), ale także z powodu dobrej tolerancji wilgoci. Dekoracyjna i łatwa w uprawie roślina tarasowa. Może zakwitać po osiągnięciu dojrzałości. Po zakwitnięciu agawa obumiera.
Uprawa i pielęgnacja: Agawa ovatifolia może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Dobrze znosi wietrzną pogodę i jest wyjątkowo odporna na suszę. Zimą ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na  miesiąc)  i przenosimy agawę w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.
Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych lub z nasion.
Szkodniki i choroby: Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę ovatifolia do nowego podłoża, nie podlewać.