Agawa neomexicana (Agave neomexicana)

Opis: Wyjątkowo mrozoodporna agawa o mięsistych liściach rosnących w niemal idealnie symetrycznej rozecie z przepięknymi prawie czarnymi kolcami. Kwitnie zazwyczaj dopiero po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu latach, jednak widok jest spektakularny: kwiat wytwarzany jest na dochodzącej do 10 m łodydze. Jej naturalne środowisko to stany New Mexico i Texas w USA. Może osiągnąć do 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Jest jedną z najbardziej odpornych na mróz agaw, ważne jest jednak, by szczególnie zimą zapewnić jej ochronę przed opadami. Po zakwitnięciu agawa obumiera. Wytwarza wiele bocznych odrostów korzeniowych, z których można ją rozmnożyć.

Uprawa i pielęgnacja: Agawa neomexicana może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Może też rosnąć w ubogiej ziemi, jednak musi ona być bardzo dobrze przepuszczalna. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Jest to jedna z najbardziej mrozoodpornych agaw (-29 st. C), jednak rosnąc i zimując w gruncie musi być dobrze chroniona przed wilgocią. Przechowując agawę neomexicana zimą w pomieszczeniu ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na  miesiąc). Miejsce powinno być chłodne, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.

Rozmnażanie:
Z bocznych odrostów korzeniowych lub z nasion.

Szkodniki i choroby:
Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę do nowego podłoża, nie podlewać.