Agawa meksykańska (Agave parryi) var. parryi

Opis: Jedna z najodporniejszych agaw, nieco bardziej wrażliwa na wilgoć niż agawa neomexicana. Tworzy zwarte rozety niebieskoszarych liści, osiąga do 60 cm wysokości i 90 cm średnicy. Może wytrzymywać mrozy nawet do -20 st. C, o ile zapewni się jej suche stanowisko. Doskonała do uprawy doniczkowej. Może zakwitać po osiągnięciu dojrzałości. Po zakwitnięciu agawa obumiera.
Uprawa i pielęgnacja: Agawa meksykańska może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Dobrze znosi wietrzną pogodę i jest wyjątkowo odporna na suszę. Zimą ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na  miesiąc)  i przenosimy agawę meksykańską w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.
Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych lub z nasion.
Szkodniki i choroby: Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę do nowego podłoża, nie podlewać.