Agawa macroacantha (Agave macroacantha) ‘Viridis’

Kategoria: Kaktusy, sukulenty,Rośliny doniczkowe – Autor: Sylwia – 18/01/2011

Opis: Dekoracyjna średniej wielkości odmiana agawy macroacantha. Cechą szczególną agaw tego rodzaju są wyjątkowo długie biało-brązowe kolce na zakończeniu liści.  Stąd wzięła się ich łacińska nazwa ‘macroacantha’, czyli ‘o dużych kolcach’. Odmiana ‘Viridis’ lub inaczej ‘Verde’ ma jasnozielone liście. Jej naturalnym środowiskiem są suche tereny Meksyku. Rośnie wolno, może osiągać do 60 cm wysokości i 150 cm średnicy. Zwartą rozetę tworzą równomiernie rozmieszczone jasnozielone liście. Kształtem przypominają sztylety z niewielkimi brązowymi kolcami na krawędziach. Mogą mieć one długość do 55 cm, ale zazwyczaj nie przekraczają 15-30 cm. Może zakwitać po osiągnięciu dojrzałości, po ok. 15 latach. Po zakwitnięciu agawa obumiera. Wytwarza wiele bocznych odrostów korzeniowych, z których można ją rozmnożyć.

Uprawa i pielęgnacja: Agawa ‘Viridis’ może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Może też rosnąć w ubogiej ziemi, jednak musi ona być bardzo dobrze przepuszczalna. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Dobrze znosi wietrzną pogodę i jest wyjątkowo odporna na suszę. Zimą ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na  miesiąc)  i przenosimy agawę w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.

Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych lub z nasion.

Szkodniki i choroby: Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę ‘Viridis’ do nowego podłoża, nie podlewać.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment