Agawa Leopolda (Agave x leopoldi)

Kategoria: Kaktusy, sukulenty,Rośliny doniczkowe – Autor: Sylwia – 19/01/2011

Opis: Piękna nieduża agawa o wąskich i długich zielonych liściach z charakterystycznymi nieco skręconymi włóknami i dekoracyjnymi białymi paskami. Jest to hybryda dwóch agaw: Agave filifera ssp. filifera i Agave filifera ssp. schidigera, opisana po raz pierwszy 1900 r. Osiąga do 30 cm wysokości i szerokości, tworzy gęstą i zwartą rozetę. Wspaniale wygląda w niedużych donicach ułożonych w ogródku skalnym. Może zakwitać po osiągnięciu dojrzałości. Po zakwitnięciu agawa obumiera.

Uprawa i pielęgnacja: Agawa Leopolda może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Dobrze znosi wietrzną pogodę i jest wyjątkowo odporna na suszę. Zimą ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na  miesiąc)  i przenosimy agawę w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.

Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych lub z nasion.

Szkodniki i choroby: Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę Leopolda do nowego podłoża, nie podlewać.

Brak komentarzy »

No comments yet.

Leave a comment