Agawa isthmensis (Agave isthmensis)

Kategoria: Kaktusy, sukulenty,Rośliny doniczkowe – Autor: Sylwia – 19/01/2011

Opis: Bardzo dekoracyjna karłowata agawa zwana ‘Butterfly Agawe’, czyli agawą motylą. Ma ciekawe grube srebrzysto-niebieskie liście, z lekkimi wgłębieniami po bokach i ornamentalnymi czerwono-brązowymi kolcami. Liście te są węższe przy podstawie i rozszerzają się w kierunku wierzchołka. Ozdobione są wzorem odciśniętych kolców i krawędzi innych liści. Pochodzi z Oaxaca w Meksyku. Jest dość podobna do agawy potatorum. Doskonała jako roślina doniczkowa do małych ogródków. Agawa isthmensis rośnie wolno, osiągając do 40 cm wysokości i średnicy, jako roślina doniczkowa zazwyczaj nie przekracza 30 cm wysokości.  Może zakwitać po osiągnięciu dojrzałości, po ok. 10 latach. Po zakwitnięciu agawa obumiera.

Uprawa i pielęgnacja: Agawa isthmensis może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Dobrze znosi wietrzną pogodę i jest wyjątkowo odporna na suszę. Zimą ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na  miesiąc)  i przenosimy agawę w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.

Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych lub z nasion.

Szkodniki i choroby: Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę isthmensis do nowego podłoża, nie podlewać.

2 komentarze »

  1. kurcze czy pani sprzedaje takie kwiaty???
    proszę o kontakt

    Comment - autor: weronika — 17/03/2011 @ 12:30

  2. Sprzedaje, sprzedaje. Odwiedź stronę Sylwii: http://oaza-palmy.pl/

    Comment - autor: rafaloku — 17/03/2011 @ 13:00

Leave a comment