Agawa Havarda (Agave havardiana)

Opis: Agawa średnich rozmiarów, osiąga 45-60 cm wysokości. Na bardzo suchych stanowiskach wytrzymuje mrozy od -15 do -18 stopni. Średnica rozety osiąga ok. 70 cm. Liście mają zielononiebieską barwę. W swoim naturalnym środowisku – Meksyku – rośnie na wysokości 1200-2000 m. Od października do marca należy ją chronić przed wilgocią. Efektowna i łatwa w uprawie roślina tarasowa. Może zakwitać po osiągnięciu dojrzałości. Po zakwitnięciu agawa Havarda obumiera.
Uprawa i pielęgnacja: Agawa ta może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Dobrze znosi wietrzną pogodę i jest wyjątkowo odporna na suszę. Zimą ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na  miesiąc)  i przenosimy agawę Havarda w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.
Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych lub z nasion.
Szkodniki i choroby: Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę do nowego podłoża, nie podlewać.