Agawa amerykańska (Agave americana) 'Mediopicta’

Opis: Wyjątkowo ozdobna odmiana agawy amerykańskiej. Cechą charakterystyczną są szerokie, białe pasy na niebieskozielonych liściach i długie, ostre, szaroniebieskie kolce na ich zakończeniach. agawa amerykańska 'Mediopicta’ dorasta do 90-120 cm wysokości, rośnie raczej wolno. To dość popularna odmiana, jednak ze względu na powolny wzrost jest zazwyczaj droższa od niebiesko-szarej agawy amerykańskiej.Może zakwitać po osiągnięciu dojrzałości, po 10 latach w ciepłym klimacie, w chłodniejszym zaś nawet po 60 latach. Po zakwitnięciu agawa obumiera. Niekwitnąca osiąga 60-100 cm wysokości, kwitnąca 3-5 m.
Uprawa i pielęgnacja: Agawa ta może rosnąć w stanowisku półcienistym, jednak preferuje miejsce słoneczne, możliwie w pełnym słońcu. Ziemia powinna być próchniczna, gliniasta, ze sporym dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru. Roślina nie toleruje nadmiernej wilgoci w podłożu. Dobrze znosi wietrzną pogodę i jest wyjątkowo odporna na suszę. Zimą ograniczamy podlewanie (wystarczy raz na 1-2 miesiące)  i przenosimy agawę 'Mediopicta’ w chłodne miejsce, najlepiej o temperaturze 6-12 st. C. Wytrzymuje temperaturę do -9 st. C, jednak odmiany doniczkowe lepiej chować przed mrozem. Jeśli chcemy wiosną wynieść roślinę na dwór, należy ją stopniowo przyzwyczaić do światła słonecznego. Najlepiej umieścić ją w cieniu i przez ok. 10 dni przenosić w coraz jaśniejsze stanowisko. Można nawozić od kwietnia do września co 2-3 tygodnie nawozem do kaktusów.
Rozmnażanie: Z bocznych odrostów korzeniowych.
Szkodniki i choroby: Zgnilizna korzeni i liści spowodowana zbyt obfitym podlewaniem, szczególnie w zimie.  Należy wtedy pozwolić całkowicie wyschnąć ziemi i przesadzić agawę do nowego podłoża, nie podlewać.